Drodzy Czytelnicy!
ks. Piotr Kulbacki

Dla Krucjaty Dar Wielkiego Jubileuszu, inspirowanego nauczaniem i gestami Jana Pawła II, to przede wszystkim większa gorliwość w naszej posłudze. To tysiące modlitw w intencjach trudnych problemów społecznych, to tysiące znaków objawiających styl życia człowieka wolnego i wyzwalającego innych, to modlitwy za wstawiennictwem Sługi Bożego ks. F. Blachnickiego i pielgrzymki do jego grobu przeniesionego do Krościenka 1 kwietnia br. To także promocja III tomu książki pt. "W trosce o trzeźwość narodu - sylwetki najwybitniejszych działaczy trzeźwościowych XIX i XX wieku", która odbyła się z udziałem Prymasa Polski Ks. Kard. Józefa Glempa w Sejmie, pod patronatem jego marszałka, 7 grudnia, w Wigilię Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Książka jest poświęcona m.in. założycielowi Krucjaty i zawiera wybór jego tekstów.

Nasza okładka...
Wielką radością dla uczestników II Sympozjum KWC (zob. s. 7-8), którzy mogli zostać na niedzielę stała się Msza św. na górze Błyszcz. Góra ta - zwana przez oazowiczów górą Tabor - leży w sąsiedniej Tylmanowej. Piękna polana na szczycie była świadkiem wielu oazowych Dni Wspólnoty. W pamięci zarówno tysięcy oazowiczów jak i mieszkańców okolic szczególnie utkwiło spotkanie z udziałem kard. Karola Wojtyły 16 sierpnia 1972 r. Także Ojciec Święty doskonale pamięta Mszę św. sprawowaną wówczas podczas wielkiej burzy. Obecnie Związek Podhalan z Tylmanowej upamiętnił to wydarzenie budując pamiątkową kapliczkę. Sprawowano w niej pierwszą Mszę św. i poświęcono figurę Matki Boskiej Ludźmierskiej. Moderator Krucjaty przypominając tamte wydarzenia zaprezentował zgromadzonym wydaną już kilka lat temu książkę ks. F. Blachnickiego "Godziny Taboru", zawierającą opisy spotkań Ruchu Światło-Życie i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka z Ojcem Świętym, w tym także szczegółowy opis tytułowego spotkania. Ognisko i występy zespołów góralskich zakończyły to wzruszające spotkanie
(PK).

więcej

Informacje o rekolekcjach, kursach, warsztatach, szkoleniach... Katowicki ośrodek Krucjaty Wyzwolenia Człowieka
więcej

Rekolekcje "Ewangelia Wyzwolenia"
więcej

Rekolekcje w Krościenku
więcej


Niepokalanów - całkowite zawierzenie Maryi
Bogumiła,
Diecezja Sandomierska

Jubileuszowa XX Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka odbyła się w dniach 9-10 września 2000 r. pod hasłem "Ewangelia Wyzwolenia". Do Niepokalanowa, miejsca gdzie ks. Franciszek Blachnicki uczył się całkowitego zawierzenia Maryi, przybyło około 600 osób z 29 diecezji w Polsce oraz grupa ze Słowacji. Duch modlitwy i piękna pogoda umożliwiły przeżycie pielgrzymki w radosnej, rodzinnej atmosferze. Jednym z piękniejszych punktów programu była nocna adoracja. Czuwanie wspaniale przygotowała wspólnota z Dębicy. Pielgrzymka odbyła się kilka dni po 40 rocznicy likwidacji Krucjaty Wstrzemięźliwości - prekursorki KWC...

więcej
Pielgrzymka KWC Mam na imię Monika, przyjechałam z Tomaszowa Mazowieckiego. Chciałabym w tym Roku Jubileuszowym podzielić się z wami moim przeżywaniem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, moim trwaniem w niej. Jestem bardzo zdumiona owocem tych przemyśleń, nigdy bym się nie spodziewała, że Pan Jezus pozwoli mi oglądać tak cudowne owoce. Krucjatę podjęłam w intencji taty. Chociaż na razie nie widzę owoców Krucjaty w moim ojcu, to widzę je w sobie. Być może dla niego właściwy czas jeszcze nie nadszedł. Widzę jednak, jak wielkie rzeczy uczynił Pan Póg dla mnie. [...]

Mam na imię Michał, mam 19 lat. [...]
Moi rodzice, jak sięgnę pamięcią, cały czas byli w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka i ich świadectwo, świadectwo ich życia bardzo mi pomagało wzrastać w moim życiu wewnętrznym i pomagało również w podjęciu tej decyzji o tym, żeby podpisać Krucjatę.

więcej
Od Krucjaty Wstrzemięźliwości do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka
Stanisława Orzeł

Od Krucjaty Wstrzemięźliwości do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - II Sympozjum KWC odbyło się w Krościenku, u grobu Sługi Bożego Ojca Franciszka, w Roku Jubileuszowym, w dniach 20-22 października...
Temat Sympozjum "Od Krucjaty Wstrzemięźliwości do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka" narzuciła 40. rocznica likwidacji Centrali pierwszej Krucjaty (29 VIII 1960 r.). Przybyło 55 osób. Atmosfera dzięki temu była rodzinna, choć wykłady odbywały się w dużej sali w strażackiej remizie u stóp Kopiej Górki.

więcej
Działalność trzeźwościowa ks. Franciszka Blachnickiego
(część III)

Stanisława Orzeł

W marcu 1961 r. ks. Franciszek został aresztowany pod zarzutem wydawania nielegalnych druków i rozpowszechniania fałszywych informacji o rzekomym prześladowaniu Kościoła w Polsce (w związku z akcją protestacyjną po brutalnej likwidacji Centrali Krucjaty Wstrzemięźliwości). Cztery i pół miesiąca przebywał w więzieniu w Katowicach. Sąd w uzasadnieniu wyroku skazującego stwierdził: "Działalność oskarżonego była dobra i pożyteczna dla społeczeństwa".

więcej
Obym poznał siebie... Obym poznał Ciebie, Panie...
Aleksandra Gruca

Jadąc na rekolekcje dla osób z problemem uzależnienia miałam wrażenie, że będę trochę "z boku" przyglądać się wszystkim wydarzeniom i przed samą sobą nie kryłam lęku - stanę wobec ludzi walczących właśnie o swoją wolność...

więcej
Płomień Ducha Świętego
Jan Jankuć
Szczęść Boże!
Serdeczne pozdrowienia od grupy modlitewnej Odnowy w Duchu Świętym "Płomień Ducha Świętego" w Chicago dla Sióstr i Braci z Centrum Ruchu Światło-Życie...
Prawdopodobnie już wiecie, że w Chicago mamy placówkę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka
więcej
Pytania do Krucjaty

Czy Krucjata obowiązuje za granicą?
Czy Krucjata dotyczy także palenia papierosów?

więcej
Diakonia Różańcowej Modlitwy Wstawienniczej
Dorota Seweryn

Dlaczego pisząc do Was wybrałam rubrykę "Choruj zdrowo"? W mojej wspólnocie, która istnieje już przeszło 20 lat, zawiązała się przed rokiem diakonia różańcowej modlitwy wstawienniczej. Powstała ona - jak wierzę - z inspiracji Ducha Świętego, z myślą o osobach starszych, chorych, niesprawnych ruchowo, niewidomych, które nie zawsze mogą uczestniczyć we wspólnych spotkaniach, ale nie rozstają się z różańcem.

więcej
Cichy znak abstynencji
kolokwium habilitacyjne
dr. Marka Marczewskiego

13 X 1999 r. w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie odbyło się kolokwium habilitacyjne Marka Marczewskiego, doktora teologii KUL. Praca habilitacyjna dotyczyła teologii pastoralnej księdza profesora Franciszka Blachnickiego. Autor pracy, dobrze znający Sługę Bożego, ma dwóch synów (starszy rozpoczął V rok formacji w lubelskim seminarium duchownym), a jego żona - Elżbieta - jest teologiem i oazowiczką od lat sześćdziesiątych.
Atmosfera kolokwium była serdeczna, a obiad habilitacyjny odbył się w restauracji hotelu Wit Stwosz, oczywiście bez alkoholu. Było to czymś oczywistym i habilitant nie tłumaczył się z tego faktu zaproszonym gościom. Wszystkie przemówienia podkreślały więź Ojca Blachnickiego z Akademią Krakowską, gdzie studiował, oraz z innymi miejscami w których ks. Franciszek prowadził wykłady w Krakowie. Przy obiedzie obok słów uznania był ten cichy znak abstynencji, który objawił pewien rys charakterystyczny profesora Blachnickiego i konsekwencję nowego doktora habilitowanego w naśladowaniu swoich mistrzów. Również ten znak był potrzebny, znak świadectwa świadków. To było takie ciche, a może właśnie tego trzeba pogratulować. Praca Marka Marczewskiego "Posługa zbawcza Kościoła w ujęciu ks. F. Blachnickiego" jest do nabycia w Diakonii Słowa w Krościenku. (SO)


Wodzirejowe szaleństwa
Katarzyna Owczarek
Już po raz drugi odbyły się warsztaty dla wodzirejów. Katowicki ośrodek profilaktyczno-szkoleniowy rozbrzmiewał śmiechem i dobrą muzyką przez cztery wrześniowe dni...
Rozpoczęliśmy od zabawy folkowej. Wszyscy uczestnicy podzielili się na grupy według regionów Polski, z których przybyli. Każda grupa przygotowała plakat pokazujący jakiś szczególny element rejonu. Podczas wieczornej zabawy poszczególne grupy przedstawiały swój program, czyli piosenkę lub wiersz i wybrany taniec. Największą popularnością cieszyły się tańce cygańskie oraz najnowsze przeboje Golec uOrkiestry.
więcej

Szukanie drogi do słuchaczy
ks. Tomasz Opaliński
Człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków, aniżeli nauczycieli, a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami.
więcej

O Krucjacie na pielgrzymce
dk. Dominik Samulak
Dlaczego piszę ten list - świadectwo- Skłania mnie do tego wydarzenie, które miało miejsce na naszej zamojskiej pieszej pielgrzymce na Jasną Górę, a którym było głoszenie orędzia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
więcej
Mogę, ale nie chcę, czyli smak wolności non stop
Basia Reiman
W listopadzie dyrektor wysłał mnie na szkolenie do Anglii. Bardzo dużo skorzystałam: a) językowo, b) turystycznie, c) zdrowotnie, d) finansowo, e) duchowo.
więcej
Nadzieja drogą ku wolności
Redakcja
W dniu 27 czerwca br. na PAT w Krakowie ks. Jan Mikulski, Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie w Tarnowie, obronił rozprawę doktorską pt. "Teologia wyzwolenia człowieka w ujęciu ks. Franciszka Blachnickiego".
więcej

W 15 rocznicę śmierci
ks. Wojciecha Danielskiego
Ks. prof. Wojciech Danielski urodził się 10.04.1935 r. w Milanówku koło Warszawy. Po maturze, którą uzyskał w warszawskim Gimnazjum Fundacji Górskich p.w. Św. Wojciecha w 1951 roku, wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, które ukończył w 1956 roku. Z powodu niepełnego wieku kanonicznego wymaganego do przyjęcia święceń kapłańskich został skierowany na studia specjalistyczne (historia Kościoła i liturgika) na KUL.
więcej