Pogodne propozycje na "Pogodne wieczory" poprzednia strona

Katarzyna Owczarek

Na pogodne wieczory warto zabrać ze sobą książkę z dziedziny savoir-vivre'u. Coraz częściej widać, że młodzież, a nawet dorośli nie wiedzą, jak zachować się w różnych sytuacjach dnia codziennego...

Warto podczas tych wieczornych spotkań uczyć się kulturalnych zachowań. Aby nie była to nudna pogadanka, można przedstawić kilka scenek w sposób humorystyczny. Można również przygotować quiz: "Bądź uprzejmy na co dzień i od święta". Całą grupę najlepiej podzielić na mniejsze zespoły. Jedna grupa odpowiedzialna za pogodny wieczór inicjuje jakąś sytuację, pozostałe grupy mają odgadnąć, jak prawidłowo powinni byli zachować się koledzy. Można wprowadzić małą rywalizację i przygotować zabawne pamiątkowe upominki. Można również urządzić konkurs na najciekawiej lub najzabawniej przedstawioną sytuację.

Kiedy pogodny wieczór możemy urządzić na suchej i dużej łące, świetnie sprawdzają się zabawy ze specjalną wielką kolorową chustą. Taką chustę można kupić lub zamówić w Lublinie w biurze firmy KLANZA (tel./fax 81 / 534 65 83). Kiedy mamy więcej czasu na zabawy, a do tego możliwość odtworzenia nagrań zespołu Arki Noego, warto zaplanować dobre tańce integrujące grupę. Kroki do piosenek można wymyślić samemu - najważniejsze, by cała grupa mogła tańczyć. Najprostsze to: kółeczko, wężyk, taniec w parach, które często mieszają się ze sobą (gdyby potrzebny był warsztat taneczny, warto skorzystać z propozycji Ośrodka w Katowicach). Możemy przygotować z pomocą małej fabuły scenariusz wieczornego spotkania i urozmaicić zabawę dodatkowymi elementami wprowadzającymi nas z powrotem do dzieciństwa. Mogą temu też służyć malunki na naszych twarzach. Specjalne farby można dostać w sklepach dla plastyków (nie są drogie, można je zmywać zwykłą wodą).

Zabawę zaczynamy od wspólnych pląsów i dalej już przy muzyce malujemy sąsiadowi twarz. Wcześniej warto dopytać się, czy są wśród nas osoby z niewielkimi nawet uzdolnieniami plastycznymi. Ich zaangażowanie pomoże szybciej uporać się z tym elementem zabawy. Podczas tańców jako przerywnik można zorganizować konkurs na przedstawienie pantomimą treści wybranej piosenki. Każda grupa losuje lub wybiera określony utwór zespołu, przez chwilę przygotowuje scenkę i pokazuje ją pozostałym.

Eleuteria nr 47, lipiec - wrzesień 2001

początek strony