Drodzy Czytelnicy!
Redakcja

Członkowie Centralnej Diakonii Krucjaty (ks. Piotr Kulbacki, Stanisława Orzeł i Katarzyna Owczarek) uczestniczyli w wiosennej sesji Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski oraz Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości w Zakroczymiu (17-19 II 2003). Podczas spotkania prezentowaliśmy aktualne prace Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz plany tzw. "Kuźnicy" na najbliższy okres - przygotowanie nowego wydania podręcznika parafialnych ewangelizacyjnych rekolekcji wyzwolenia (tzw. podręcznik ORDW) oraz rozpoczęcie prac nad nową redakcją podręczników Krucjaty dziecięcej.

więcej
List otwarty do Posłów i Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej

Wyrażamy natomiast nadzieję na odpowiedzialność zarówno sejmu jak i senatu wobec wyborców i apelujemy do parlamentarzystów o godne i odpowiedzialne reprezentowanie interesów Polski i jej młodego pokolenia, a nie - bogacącego się biznesu alkoholowego.

Apelujemy do Was - Parlamentarzystów: pomyślcie o Waszych własnych małoletnich dzieciach i wnukach. Czy naprawdę takiej przyszłości chcecie dla nich?

więcej
Krucjata coraz bardziej potrzebna
Krzysztof Wojcieszek

Mechanizmy manipulacji są tak silne, że bez pomocy z góry, wyzwalających czynów i decyzji nic nie wyjdzie z dążenia do wolności. A zatem: Krucjato żyj! Rozwijaj się! Wyzwalaj!

więcej
Książka sponsorowana
Pewien znajomy, zajmujący się profesjonalnie pomaganiem osobom różnorako zniewolonym, polecił mi lekturę książki o molestowaniu moralnym. [...]

Spożywanie alkoholu przez sprawców przemocy domowej zwiększa prawdopodobieństwo stosowania przemocy psychicznej wobec partnerek. [...]

więcej
Wyzwolenie przez prawdę jako podstawowe dzieło miłosierdzia
Ks. Franciszek Blachnicki

W minionym roku Kościół w Polsce został wezwany do rozważania prawdy o Bożym miłosierdziu. Konsekracja bazyliki Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach dokonana przez Jana Pawła II, Jego wezwania podczas ostatniej pielgrzymki do Polski oraz zawarte wcześniej w Novo millenio ineunte oraz stały się dla nas impulsem do podjęcia tego tematu na XXII Pielgrzymce Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (Niepokalanów 2002) odbytej pod hasłem "Jezu, ufam Tobie", którą relacjonowaliśmy już w poprzednim numerze "Eleuterii". W tym kontekście powinniśmy raz jeszcze odczytać wskazania dla diakonii wyzwolenia z roku 1981 inspirowane wówczas przez encyklikę Jana Pawła II o Bożym miłosierdziu "Dives in misericordia". (red.)

więcej
Krucjata Wyzwolenia Człowieka w kościelnej
i świeckiej działalności trzeźwościowej
Ks. Piotr Kulbacki

IV Sympozjum KWC odbyło się 12 października 2002 r. w Katowicach. Podobnie jak podczas III Sympozjum byliśmy goszczeni przez Ośrodek Profilaktyczno-Szkoleniowy im. ks. F. Blachnickiego istniejący przy kościele pw. Matki Kościoła Jutrzenki Wolności. Kościół ten, poświęcony 25 września 2001 r. przez Metropolitę Katowickiego Abp. Damiana Zimonia, stanowi wotum wdzięczności Krucjaty za wyzwolenie narodu z niewoli alkoholizmu i jest wyrazem naszego zaufania, że Opatrzność Boża dopełni tego dzieła.

więcej
Jedni drugich brzemiona noście!
Dorota Seweryn

Kilka lat temu Ojciec Święty Jan Paweł II wybrał 11 lutego na Światowy Dzień Chorego. Co roku w tym dniu wspominamy objawienia Matki Bożej w Lourdes.

więcej
Na Drodze Krzyżowej
(Niepokalanów 2002)

W herbie Diakonii Wyzwolenia widnieją dwie splecione ręce. Przedstawione są nie tak, że jedna ręka jest wyciągnięta z góry ku drugiej ręce mdlejącej, opadającej, lecz obie ręce ułożone są w tej samej linii. Chodzi o ukazanie postawy, ja staję obok mego brata i z pozycji równości mówię do niego: bracie, chodź ze mną; rób tak, jak i ja - ja ci pomogę. Sam nie dałbyś rady, ale razem damy sobie radę. Stajemy nie tylko we dwójkę, bo nas, tych, którzy powiedzieli "nie", którzy noszą taki znaczek, jest wielu.

więcej
Krucjata w diecezji bielsko-żywieckiej
Diecezjalna Diakonia Wyzwolenia

Pierwszą podjętą przez diakonię inicjatywą była próba skontaktowania się z wszystkimi członkami KWC w diecezji.

więcej
I Pielgrzymka Krucjaty na Ukrainie
Katarzyna Owczarek
Kiedy podczas wakacji spotykam się z uczestnikami różnych rekolekcji oazowych, aby mówić o Krucjacie, niejednokrotnie pada pytanie: "Czy Krucjata obowiązuje za granicą?" Ten temat podejmowaliśmy już kilka razy w poprzednich numerach "Eleuterii". Dziś, kiedy piszę o Krucjacie na Ukrainie, to pytanie wraca do mnie i zastanawiam się, czy członkowie i kandydaci Krucjaty wiedzą, że za granicami Polski tak pięknie rozwija się to dzieło Niepokalanej...
więcej
Krucjata na Ukrainie
Od 9 lat odkrywamy, czym jest prawdziwe życie

Dziękuję ci, mamo!

Jak ty wytrzymasz, to ja też wytrzymam!

Mam odwagę być sobą

Jestem wyznania prawosławnego

Mówili, że lepiej byłoby, gdybym był w więzieniu...

Klerycy z Ukrainy o Krucjacie

więcej