Ku Jubileuszowi Krucjaty poprzednia strona

Ks. Piotr Kulbacki z Zespołem Redakcyjnym

Już za kilka miesięcy przypada 25 rocznica proklamowania wobec Ojca Świętego Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Wydarzenie to miało miejsce 8 czerwca 1979 r. w Nowym Targu, podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

Wiara i zapał założyciela Krucjaty, Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, udzieliły się nam wszystkim - zarówno pielgrzymującym wraz nim na nowotarskie lotnisko, by ogłaszać zwycięstwo Niepokalanej nad nałogami zniewolonego narodu, jak i następnym pokoleniom, doświadczającym niemocy w walce ze słabością natury ludzkiej.

Od 25 lat doświadczamy radości przemiany serc tysięcy ludzi dorosłych, młodzieży i dzieci przyjmujących wezwanie Chrystusa do Diakonii wyzwolenia - służby na rzecz zniewolonych, pogrążonych w zakłamaniu i nałogach oraz na rzecz młodzieży i dzieci, aby je uchronić przed podejmowaniem błędnych sposobów na życie. W wielu środowiskach dokonuje się wielka praca wychowawcza oparta przede wszystkim o post od alkoholu i modlitwę (Mt 17, 21).

Aby świętować wspólnotę serc uwolnionych, radosnych, wyciągających pomocną dłoń do młodzieży i do tych, którzy o własnych siłach powstać nie mogą, zapraszamy na Jasną Górę w dniach 12-13 czerwca 2004 roku. W sobotę, 12 czerwca, w godzinach 1400-2100, odbędzie się jubileuszowy KONGRES KRUCJATY WYZWOLENIA CZŁOWIEKA. Szczegółowy program zostanie podany w późniejszym terminie. Zapraszamy także, aby pozostać na następny dzień. W niedzielę, 13 czerwca, w jubileuszowej pielgrzymce przed Jasnogórskim Szczytem będziemy dziękować Bogu za dar Ruchu Światło-Życie w pięćdziesięciolecie pierwszej oazy przeprowadzonej przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. To wydarzenie sprzed półwiecza stało się źródłem wielu dzieł - Krucjaty Wstrzemięźliwości, Krucjaty Dziecięcej, Ruchu Światło-Życie, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Niezależnej Chrześcijańskiej Służby Społecznej i innych, prowadzących od ewangelizacji do służby społecznej.

Kongres Krucjaty Wyzwolenia Człowieka odbędzie się w wielkiej Auli Ojca Kordeckiego. Zakończy się on Mszą świętą, której przewodniczyć będzie Arcybiskup Damian Zimoń, Metropolita Górnośląski. To właśnie ze Śląska pochodził Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, to tam rozpoczynał swoje wielkie dzieła, to w Katowicach powstała Centrala Krucjaty Wstrzemięźliwości i Krucjaty Dziecięcej. Dlatego też w archidiecezji katowickiej przeprowadzony został pierwszy etap jego procesu beatyfikacyjnego, który obecnie toczy się już przed trybunałem w Rzymie.

Prośmy Boga o łaskę rychłej beatyfikacji Założyciela Krucjaty - tyle dobra mu zawdzięczamy. Ufając, że cały czas wstawia się za nami i za Krucjatą, oczekujemy możliwości przyzywania jego wstawiennictwa nie tylko prywatnie, ale i w liturgii Kościoła.

Eleuteria nr 56, październik - grudzień 2003

początek strony