Jubileusz w Pelplinie poprzednia strona

Irena Szybist

W dniach od 30 kwietnia do 3 maja 2004 r. w Diecezjalnym Ośrodku Rekolekcyjnym przy ulicy Starogardzkiej 5 w Pelplinie odbyły się rekolekcje ewangelizacyjne dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin. W ramach tych rekolekcji, 1 maja odbyło się wspólnotowe świętowanie 10-lecia rekolekcji ewangelizacyjnych. Rekolekcje te prowadził ks. Arkadiusz Okroj, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego wraz z animatorami świeckimi i alumnami tego seminarium.

Uczestnicy rekolekcji oraz goście jubileuszu wzięli udział we Mszy świętej, której przewodniczył ks. bp Jan Bernard Szlaga. Po Eucharystii w Auli Magna Wyższego Seminarium Duchownego odbył się uroczysty mityng, w czasie którego osoby uzależnione i współuzależnione od alkoholu składały świadectwa.

Po krótkim przywitaniu i przemówieniu ks. rektora Antoniego Bączkowskiego, głos zabrała Irena Szybist, moderatorka Diecezjalnej Diakonii Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, która przedstawiła historię i statystykę dotyczącą spotkań rekolekcyjnych. Oto fragmenty tego sprawozdania:

W 1990 roku została zorganizowana I Diecezjalna Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Świeciu. Była to wielka modlitwa w intencji osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków, nikotyny, a także w intencji członków i kandydatów Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (...).

W dniach od 30 kwietnia do 3 maja 1994 roku w Pelplinie zostały zorganizowane I Rekolekcje Ewangelizacyjne dla osób, które w swoim życiu przeżywają trudności związane z nadużywaniem alkoholu lub cierpią z powodu uzależnienia swoich bliskich. Rekolekcje te inspirowane są ideą Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (...).

W ciągu 10 lat przeprowadzono 50 serii rekolekcji, w których brało udział łącznie 2570 osób. Większość z tych osób korzystała wielokrotnie z rekolekcji. Uczestnicy biorący w nich udział pochodzili z diecezji pelplińskiej (m.in. Chojnice, Kamień Krajeński, Skarszewy, Tczew, Smętowo, Kartuzy, Sierakowice, Borkowo, Tuchola, Kaliska, Czersk, Człuchów, Lębork, Starogard Gdański, Kościerzyna, Pelplin), a także z innych diecezji: gdańskiej, toruńskiej, gnieźnieńskiej, elbląskiej, a nawet z nieco dalszych: łódzkiej, poznańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, krakowskiej i warszawskiej.

Kapłanem odpowiedzialnym za te rekolekcje był do maja 2001 roku ks. January Budzisz, potem ks. Arkadiusz Okroj. Przez jeden rok rekolekcje wspomagał o. Adam Zawacki OFM Conv. Moderatorką rekolekcji od początku jest Irena Szybist z Diecezjalnej Diakoni Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

W rekolekcje od początku zaangażowali się animatorzy, którzy formację religijną zawdzięczają Ruchowi Światło-Życie, Drodze Neokatechumenalnej oraz Szkole Nowej Ewangelizacji. Wszyscy animatorzy są członkami Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W to dzieło włączyli się także alumni z Kleryckiego Koła Apostolstwa Trzeźwości w WSD w Pelplinie.

Uczestnicy spotkania odczytali preambułę, tekst 12 kroków oraz 12 Tradycji Wspólnoty Anonimowych Alkoholików, po czym składali bardzo wzruszające świadectwa, które ukazały, że Bóg nigdy nie opuszcza człowieka, nawet w jego największych upadkach życiowych. Pierwszymi, składającymi swoje świadectwa byli: Ryszard, Edmund i Paweł, którzy obchodzili 10. rocznicę abstynencji. Opowiadali oni o swoich etapach wychodzenia z alkoholizmu i przeżyciach z tym związanych. Jednocześnie wskazali na Jezusa Chrystusa, Pana i Zbawiciela, który pomógł im wydostać się z uzależnienia. Mówiąc o swoich przeżyciach byli bardzo wzruszeni, czego dowodem były łzy w ich oczach.

Eleuteria nr 58, kwiecień - czerwiec 2004

początek strony