Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Podręcznik
ks. Franciszek Blachnicki

Słowa Ojca Świętego Jana Pawła II zawarte w jego liście pożegnalnym do Polaków z dnia 23 października 1978 r. "Proszę, abyście przeciw­stawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła" - stały się - i to już w chwili ich wygłoszenia przez Ojca Świętego podczas pamiętnej audiencji pożegnalnej - bezpośrednim bodźcem i natchnieniem do podjęcia nadzwyczajnej akcji na rzecz ratowania narodu od alkoholizmu oraz innych zagrożeń. Łączyło się to z uświadomieniem sobie w owym dziejowym momencie, że jedyny i niepowtarzalny autorytet pierwszego w historii Papieża-Polaka mógłby zmobilizować zdrową część narodu do czynu odnowy moralnej na miarę potrzeb wynikających z aktualnego zagrożenia.


Apostołowie Wyzwolenia Człowieka
Jan Paweł II
i ks. Franciszek Blachnicki
ks. Piotr Kulbacki
z Zespołem Redakcyjnym

Serca nasze są pełne wdzięczności Bogu za podwójny jubileusz: minęło 50 lat od pierwszej oazy i 25 lat od proklamowania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Jubileuszowe obchody na Jasnej Górze rozpoczęły się w sobotę 12 czerwca 2004 r. Kongresem Krucjaty, który zgromadził w Auli Ojca Kordeckiego 1000 uczestników. [...]

Przed nami numer jubileuszowy "Eleuterii" - podwójny, zawierający materiały z Kongresu. [...]

więcej
Krucjata jest jak nić...
Relacja z Kongresu Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

Agnieszka Borowicz

Krucjata Wyzwolenia Człowieka jest jak nić przetykająca lekko, lecz ciągle, od wielu lat, moje życie...
Jest tajemnicą, której oddziaływania nie zawsze jestem świadoma - i żeby zobaczyć i przeżyć ją pełniej postanowiłam wziąć udział w ostatnim Kongresie Krucjaty zorganizowanym na Jasnej Górze.

więcej
Apostołowie wolności - Jan Paweł II, ks. Franciszek Blachnicki
ks. Henryk Bolczyk
Wolność jest największym przywilejem człowieka, a zarazem darem najtrudniejszym.
więcej

Pełna miłość
Wanda Półtawska

Być może niektórzy z Państwa wiedzą, że już od pięćdziesięciu lat pochylam się nad myślami Ojca Świętego, począwszy od jego pierwszej książki "Miłość i odpowiedzialność". Przypatrując się temu, co Papież mówi i o czym pisze, uważam, że w gruncie rzeczy całe nauczanie Ojca Świętego, zarówno przed jego wyborem na Stolicę Piotrową, jak i dzisiaj, służy jednej rzeczy - chce on doprowadzić każdego człowieka do zbawienia.

więcej

Apostołowie Wyzwolenia Człowieka

Jan Paweł II
ks. Franciszek Blachnicki

więcej
W prawdzie i wolności - bez lęku...
Rozmowa z panią Dorotą Seweryn, bliską współpracownicą ks. Franciszka Blachnickiego, prowadzona przez Krzysztofa Wojcieszka

Chcemy zapytać Panią o kilka spraw. Muszę się przyznać, Pani Doroto, że kiedy przychodzi mi czytać "Eleuterię" czy "Oazę", to bardzo chętnie sięgam właśnie po Pani wspomnienia. One są tak żywe i wspaniałe, takich niezwykłych spraw dotyczą, że bardzo chcieliśmy tutaj Panią zaprosić i posłuchać najpierw o tej pierwszej Krucjacie, jak to było.

więcej
Dwa spotkania z księdzem Franciszkiem Blachnickim
O. Celestyn Napiórkowski OFM Conv.
Niewątpliwe jest, że jego idee wyzwolenia stały się dobrem całego naszego regionu. Cieszę się, że mogę to powiedzieć w tym kontekście. Blachnicki nie umarł. Blachnicki wciąż inspiruje. Nowe konteksty pozwalają nam dostrzegać i cenić kolejne aspekty jego duchowej spuścizny.
więcej
Modlitwa błagalna
podczas Kongresu Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

Ojcze z nieba, Boże - zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże -
Duchu Święty Boże -
Święta Trójco, Jedyny Boże -
Chryste Sługo -

więcej
"Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie..."
ks. Abp Damian Zimoń
Kiedy wtedy pytam go: "Co, Franku, znowu masz kłopoty z Urzędem Bezpieczeństwa?", on mi mówi: "Słuchaj, ja nie mam żadnych kłopotów; może oni mają ze mną. Ja nie mam żadnych kłopotów".
więcej

Apel Jasnogórski
w kaplicy Cudownego Obrazu

Maryjo, Jasnogórska Jutrzenko Wolności, w tej godzinie jasnogórskiego Apelu stajemy z sercami przepełnionymi wdzięcznością za wielkie dzieła, których byłaś współautorką w dwudziestopięcioleciu.
więcej

Z listów nadesłanych na Kongres
(...) Uczestnikom jubileuszowego spotkania życzę wytrwałości w dawaniu świadectwa wierze, nadziei i miłości oraz w przekazywaniu wartości, którymi żyją. Łączę wyrazy szacunku.
abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki
 więcej

Idziemy tą drogą razem!
Świadectwa nadesłane do redakcji "Eleuterii" z okazji
25-lecia proklamowania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka
Krucjata wpisana w służbę kapłańską
Radość głoszenia ewangelii wyzwolenia
Zobaczyłem więcej...
Zwycięstwo!
23 lata szczęścia w rodzinie
Człowiek wolny wyzwala
Moc świadectwa
Krucjata odpowiedzią na potrzeby naszych czasów
Wybudowaliśmy kościół
Krucjata darem dla Ukrainy
Wskazywać na Tego, który wszystko może
Służba w krucjacie jest wielką radością
Cicha pomoc siostrom i braciom
Mój powrót do Krucjaty
Idziemy razem
W domu było nas dziewięcioro
Z całą rodziną
więcej 1
więcej 2