Apostołowie Wyzwolenia Człowieka
Jan Paweł II i ks. Franciszek Blachnicki
poprzednia strona

Ks. Piotr Kulbacki z Zespołem Redakcyjnym

Serca nasze są pełne wdzięczności Bogu za podwójny jubileusz: minęło 50 lat od pierwszej oazy i 25 lat od proklamowania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Jubileuszowe obchody na Jasnej Górze rozpoczęły się w sobotę 12 czerwca 2004 r. Kongresem Krucjaty, który zgromadził w Auli Ojca Kordeckiego 1000 uczestników.
Wieczorem, przed cudownym wizerunkiem Jasnogórskiej Jutrzenki Wolności, zgromadziliśmy się na Mszy świętej, której przewodniczył abp Damian Zimoń, metropolita katowicki. Ks. Franciszek Blachnicki był kapłanem diecezji katowickiej, w Katowicach znajdowała się Centrala Krucjaty Wstrzemięźliwości, tam też rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego. W Katowicach również wybudowano kościół-wotum wdzięczności za dokonujące się ocalenie narodu z różnorakich zniewoleń. Całość sobotnich obchodów zakończył Apel Jasnogórski, z roz­ważaniem poświęconym dziełu ks. Franciszka Blachnickiego.
Spotkanie Kogresowe w Auli zakończyło się modlitwą - śpiewem wzorowanym na Litanii do Wszystkich Świętych. Modlitwie tej przewodniczył abp Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, który przybył z Rzymu specjalnie na jubileuszowe obchody. Przyzywaliśmy wstawiennictwa świętych, których życie i apostolstwo są bliskie członkom Krucjaty, szczególnie tych, którzy zostali wyniesieni do chwały ołtarzy przez Jana Pawła II. W ten sposób przygotowywaliśmy się do uroczystego, jubileuszowego odnowienia zobowiązań Krucjaty. Aktu tego, przed jasnogórskim szczytem w niedzielę 13 czerwca 2004 r., w Godzinie Miłosierdzia, dokonało około 30 tys. pielgrzymów Ruchu Światło-Życie i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Przed nami numer jubileuszowy "Eleuterii" - podwójny, zawierający materiały z Kongresu. Dołączyliśmy do nich świadectwa, które przed obchodami jubileuszowymi zostały nadesłane do redakcji. Została też wydana kaseta VHS z zapisem przebiegu Kongresu, a na zamówienie można otrzymać album zawierający zapis na dwóch płytach DVD. Wkrótce ukaże się książka z wyborem świadectw, które napisane zostały podczas spotkania kongresowego. Wszystkie te świadectwa okazały się niezwykle poruszające i ukazujące mnogość owoców Krucjaty.
Bóg zapłać wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie Kongresu, pracę nad dokumentacją po Kongresie oraz współtworzącym go uczestnikom. Magnificat!

Eleuteria nr 59-60, lipiec - grudzień 2004

początek strony