Człowiek  jest wolny, gdy żyje miłością! poprzednia strona

Marta Gać

W dniach 11-14 listopada 2004 r., w Bystrej Podhalańskiej, odbyła się Oaza Rekolekcyjna Diakonii Wyzwolenia (ORDW). Prowadzili ją ks. Mirosław Żak - moderator Diecezjalnej Diakonii Wyzwolenia w Krakowie oraz Katarzyna Owczarek z Krościenka, a uczestnicy to kilkanaście osób z diecezji krakowskiej i jedna z tarnowskiej.

Ogromną łaską od Pana było to, że większość z nas posługiwała już w Diecezjalnej Diakonii Wyzwolenia, dzięki czemu bardzo szybko zawiązaliśmy wspólnotę, radując się tym czasem i umacniając łączące nas więzi. Ale jednocześnie, mogliśmy też wymieniać się doświadczeniem z Diakonią Centralną oraz z Rafałem, który posługuje w diecezji tarnowskiej. Wspólnie odkrywaliśmy czym jest praca i życie w diakonii oraz uczyliśmy się, jak służyć drugiemu człowiekowi z miłością.
Przez cztery dni zgłębialiśmy tematykę uzależnień, jak również poszerzaliśmy naszą wiedzę o Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, w czym pomagały nam seminarium diakonii i seminarium abstynenckie, warsztaty i praca w grupach oraz konferencje. Pochylaliśmy się nad tematami chrześcijańskiej wolności, miłości i prawdy w życiu człowieka. W tej pracy korzystaliśmy z nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II.
Rekolekcje były również pełne przeżyć ubogacających nas duchowo. Najważniejszym momentem dnia była Eucharystia, która ma nas zawsze uczyć miłości i ofiary z siebie. Wspólna modlitwa i adoracja, śpiew i dzielenie się Słowem Bożym pozwalały nam otwierać się na działanie Ducha Świętego i odkrywać naszą osobistą drogę do wolności w Chrystusie.
Dla naszej krakowskiej Diecezjalnej Diakonii Wyzwolenia była to także okazja do budowania jedności oraz do przemyślenia dotychczasowej posługi i planów na przyszłość. Znaleźliśmy czas na rozmowy o zadaniach, które chcemy podejmować, co zaowocowało konkretnymi postanowieniami. Zastanawialiśmy się również nad naszą formacją osobistą i diakonijną, a także omawialiśmy spotkania ze wspólnotami w parafiach oraz na rekolekcjach zimowych. Postanowiliśmy stworzyć stronę internetową naszej diakonii. A ponieważ ORDW przygotowuje między innymi do podjęcia rekolekcji Ewangelii Wyzwolenia w parafiach, postanowiliśmy odpowiedzieć na to wezwanie i rozpocząć przygotowanie do przeprowadzenia takich rekolekcji w Krakowie-Bieńczycach w Wielkim Poście 2006 roku. W intencji tego dzieła już teraz prosimy o modlitwę.

Pośród tylu poważnych zajęć znalazł się jednak czas na odpoczynek i zabawę. Pomogła nam w tym pogoda, bo mimo dość późnej pory roku zrobiło się bardzo ciepło i po obiedzie mogliśmy posiedzieć w ogrodzie obok budynku i korzystając z promieni słońca odpoczywać na świeżym powietrzu. Okazją do lepszego poznania się i integracji było ognisko pod gwieździstym niebem, kiedy piekliśmy ciasto według przepisu Kasi Owczarek.
Bardzo ważnym dla mnie przeżyciem było podjęcie tematyki naszych zniewoleń i wyzwolenia, a zwłaszcza wyzwolenia z lęku. Odkryłam, że wiele jest we mnie różnych słabości, a większość z nich wypływa właśnie z lęku i strachu, które tkwią gdzieś głęboko. Jednak Jezus ma moc mnie od nich uwolnić, bo tylko On jest prawdziwą wolnością. Dlatego zaufałam Mu całkowicie i oddałam to wszystko, moje zniewolenia oraz dalszą posługę w Diakonii Wyzwolenia. Zawierzyliśmy też Panu wszystkich członków naszej diakonii oraz dzieła, które chcemy podejmować. Chwała Panu! W miłości nie ma lęku!

Eleuteria nr 61, styczeń - marzec 2005

początek strony