Świadectwa z I Pielgrzymki Krucjaty w Czechach poprzednia strona

Cieszę się ogromnie, że pierwsza Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Czechach doszła do skutku! Myślę, że to jest coś bardzo ważnego dla Czech! Przed dwoma laty, kiedy byłam w Polsce na dniu wspólnoty w Bardzie Śląskim, usłyszałam księdza, który mówił o tym, aby organizować diecezjalne pielgrzymki Krucjaty. Wtedy właśnie pomyślałam o zorganizowaniu pielgrzymki Krucjaty również w Czechach.
Istotnym doświadczeniem było dla mnie zwłaszcza to, że udało się przygotować pielgrzymkę we wspólnocie i nie wszystko było pozostawione "na mojej głowie". Każdy punkt programu przygotowywaliśmy wspólnie, a Pan Bóg był pośrodku nas.

MK


Bardzo ważkie były świadectwa podczas Drogi Krzyżowej. Ludzie mówili dlaczego wstąpili do Krucjaty, jak żyją obecnie, co w nich i w ich środowisku (także dzięki Krucjacie) czyni Bóg.

W moim środowisku spotykam teraz ludzi, którzy nie widzą sensu swojego życia, którzy niosą różne zranienia, blokujące ich na wiele sposobów. [...] Myślę, że Krucjata może im przywrócić sens życia.
Niedawno składałam deklarację abstynencji od alkoholu, właśnie za tych ludzi. Krucjata jest jednak czymś o wiele głębszym - jest przeciw wszystkiemu, co w jakikolwiek sposób poniża godność człowieka.

Bietka


Najbardziej podobała mi się przyjacielska atmosfera, poczucie wolności, to że każdy był przyjęty takim, jakim jest. [...] Jestem szczęśliwa,ponieważ podjęcie Krucjaty to [...] rzeczywiste pragnienie ofiarowania bliźniemu pomocy.

Věra


Ujęło mnie, że są ludzie, którzy robią coś dobrego w imię Jezusa i to, że modlitwa i post przynoszą owoce.

Romana


Kiedy widziałam wielki kościół, a w pierwszych ławkach nas - małą garsteczkę ludzi - nie wyglądało to jak wojsko Chrystusowe, które ma iść do świata, aby walczyć przeciw temu, co ludzi zniewala. Ale przyszło mi do głowy, że jesteśmy tylko taką małą przednią strażą, za którą pójdzie wkrótce wielkie wojsko. I od chwili, gdy to sobie uświadomiłam, przestało mi przeszkadzać, że jest nas tak mało.

Kaťia


Najbardziej zdziwiło mnie to, że aż tyle osób podpisało deklaracje. Krucjata jest przesłaniem, które potrzebuje usłyszeć dzisiejszy świat.

Vašek


Często martwię się, kiedy widzę cierpienia innych ludzi i zupełnie nie mogę im pomóc. Wiem, że każde nawrócenie i uzdrowienie ma w swych rękach Pan Jezus, a ja jestem szczęśliwa wówczas, kiedy mogę być blisko Jego dzieła, choćby tylko przez modlitwę pod krzyżem. Chcę Mu wyrazić swoją wdzięczność za to, że [...] i ja mogę pomóc, choć nigdy się nie dowiem, komu pomogłam.

NBC

Eleuteria nr 63, lipiec-wrzesień 2005

początek strony