Drodzy Czytelnicy
ks. Piotr Kulbacki

Oddajemy do Waszych rąk kolejny numer Eleuterii, w którym naszą uwagę skupiamy m. in. na zagadnieniach dotyczących rodziny. W wielu rodzinach występuje bowiem problem komunikowania naszych uczuć wobec najbliższych. Z kolei w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym szczególna trauma pojawia się, gdy przychodzi czas świętowania. Jak przeżywać wydarzenia religijne i rodzinne, jeśli któryś z członków rodziny nadużywa alkoholu? Mimo społecznego oczekiwania, iż święta mają być "wesołe", ważniejsze jest, by były...  prawdziwe.
W bieżącym numerze opisujemy też konferencję naukową poświęconą FAS, zorganizowaną w Krakowie m. in. przez środowisko KWC.
Zamieszczamy także relacje i świadec-twa ukazujące życie KWC w Polsce, Kanadzie i na Ukrainie.
Niech wolni żołnierze Gedeona wyzwalają ku dobru młodzież oraz tych, którzy pogubili się w życiu!


Rozmawiajmy!
Potrzeba kontaktu a uczucia

Agnieszka Borowicz
Umiejętność rozmawiania jest ściśle spleciona z wrażliwością na cudze emocje, umiejętnością ich odczytywania i empatycznego reagowania.

więcej

Czy w rodzinie z problemem alkoholowym mogą być "Wesołe Święta"?
Danuta Dybowska
Żyjemy w takiej atmosferze społecznej, w której istnieje ogromny przymus, że Święta muszą być wesołe.
A tak przecież nie musi tak być i Ewangelia nas tego uczy. Święta mają być nie koniecznie wesołe, ale prawdziwe, a przez to prowadzące do radości i nadziei.


więcej


"W trosce o Twoje dziecko"
konferencja naukowa

Katarzyna Łukaszek
Konferencja naukowa adresowana była do studentów, pedagogów, psychologów oraz osób zawodowo zajmujących się problemami rodziny. Oprócz nich uczestniczyli także nauczyciele, wykładowcy akademiccy, kierownicy ośrodków profilaktyczno-szkoleniowych, pracownicy świetlic socjoterapeutycznych, pielęgniarki, klerycy i   księża. Byli to ludzie, którzy pragnęli jak najwięcej dowiedzieć się o FAS, chętnie notowali nowe informacje, w przerwie zadawali pytania i prosili o pomoc. Na co dzień zmagają się z troskami i problemami rodzin, które ich otaczają. 

więcej

Kanadyjskie wojsko Gedeona
Danuta i Krzysztof Wójcik

Treść konferencji stanowiły podstawy biblijne i teologiczne KWC, a w małych grupach omawialiśmy zasady  Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz Abstynenckie Credo KWC.więcej


Czy mam zmienić pracę?

Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź. Podpisałam deklarację członkowską Krucjaty i jestem za granicą. Pracuję jako kelnerka i podaję również napoje alkoholowe. Czy łamię zasadę? Czy mam zmienić pracę? Proszę o szybką odpowiedź, pozdrawiam.
Sylwia.więcej

Idźcie i głoście
VI Ukraińska Pielgrzymka KWC
Teresa Andruszczyszyna
W dniach 13-14 października 2007 roku odbyła się VI Ukraińska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W tym roku pielgrzymów przyjmowała parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Chmielnickim. Hasłem tegorocznej pielgrzymki było ewangeliczne wezwanie: "Idźcie i głoście".

więcej

Nigdy nie wypiłam alkoholu
Beata
Nadal zdarza się, że ktoś namawia mnie do picia alkoholu, mówi, że podpisałam to jako młoda osoba, nieświadomie, że pewnie byłam pod wpływem jakichś leków. Ktoś namawia mnie do picia alkoholu, mówi, że zwolni mnie z tej Krucjaty. A ja śmieję się z tego i nie chcę tego zwolnienia.

więcej

Nie przegrać młodości
Agnieszka
Szczęść Boże!
Pochodzę z Ostrowca Świętokrzyskiego, obecnie studiuję we Wrocławiu. Otrzymuję od Was Eleuterię i ją czytam.
Na studiach jest wiele sytuacji, kiedy "wypada się napić, a nie wypada odmówić".


więcej


Wolność jest darem
Alicja Małek
Wolność jest darem, jaki otrzymaliśmy od Boga, by móc w pełnej radości i pokoju przeżywać każdy dzień naszego życia i być odpowiedzialnym za swoje decyzje.

więcej