Wstęp
Redakcja Eleuterii

Już tylko tygodnie dzielą nas od do radosnego spotkania w Warszawie, gdzie razem z innymi ruchami będziemy świętować 30 lecie istnienia KWC w Kościele. Ten dar, który ofiarowaliśmy Janowi Pawłowi Wielkiemu owocuje i rośnie przez stale przybywających członków i kandydatów.
Mamy nadzieję, że nowenna przed 30-leciem proklamacji Krucjaty: "Być wolnym i uczyć żyć w wolności" przyniesie upragnione owoce.



więcej

Wartość abstynencji w rodzinach.
Raport badawczy

Opracowały:
Katarzyna Owczarek i Anna Janowska
W numerze poświęconym dzieciom postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej wartości abstynencji w rodzinach. Zestawiliśmy ze sobą wypowiedź dr. Krzysztofa Wojcieszka oraz rodziców i dzieci żyjących stylem życia KWC.
Zainspirowani tekstem dr. Krzysztofa Wojcieszka postanowiliśmy zapytać osoby będące w KWC o to, jak rozumieją profilaktykę stosowaną przez nich wobec własnych dzieci. Byliśmy ciekawi, jak rodzice abstynenci przeżywają świętowanie sakramentów inicjacji chrześcijańskiej swoich dzieci i jaki ma to na nie wpływ. Pytaliśmy także o to, czy w ich rodzinach rozmawia się o wychowaniu w trzeźwości i jak wygląda przeżywanie abstynencji u młodych wychowanych w rodzinach pielęgnujących ducha wyrzeczenia i ofiary.

więcej

"Nie bądź popychadłem"
Stanisława Orzeł
"Niepokalana zwycięża przez dzieci" - te słowa można często wyczytać w tekstach Księdza Dyrektora Krucjaty Wstrzemięźliwości, Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Wydaje się, że słowa te nie straciły dzisiaj na aktualności. Dziś, gdy wszyscy biją na alarm z powodu bezradności wobec poszerzenia się subkultury alkoholowej wśród dzieci, sięgania przez uczniów szkół podstawowych po narkotyki, staje się niezwykle ważna retrospektywa ujawniająca źródło impulsów do wielkiego ruchu otrzeźwienia na początku XXI wieku.

więcej

Wojsko Niepokalanej
Wywiad z o. Oskarem Puszkiewiczem, franciszkaninem, opiekunem Dziecięcej Krucjaty Niepokalanej przeprowadziła Małgorzata Sojka.

więcej

Lepiej zapobiegać…
Od małego tyrana do wielkiego niewolnika

ks. Marek Dziewiecki

Alkohol, narkotyk czy internet są tym bardziej atrakcyjne, im mniej atrakcyjne jest dla kogoś prawdziwe życie. Alkohol czy narkotyk to substancje, które zniekształcają i zawężają przeżycia oraz stany świadomości i w ten sposób "poprawiają" nastrój. Substancje uzależniające są szczególnie groźne w wieku rozwojowym, gdyż w tej fazie życia człowiek wszystkiego uczy się szybciej: nie tylko języków obcych czy gry na fortepianie, ale też uzależnień.



więcej

Hudyczówka - nasz "trzeźwy" dom
Aneta i Rafał Hudycz

Słońce, błękitne niebo, zielona trawa, ciepły wiatr. Po mroźnej, długiej zimie, rodzi się życie - wiosna. Nadzieja i radość.
Podobne emocje towarzyszyły nam przy narodzinach dzieci. I myśl, kim będą - najważniejsze, by kochały Boga.
Pobraliśmy się 7 lat temu i przed tym wydarzeniem dużo rozmawialiśmy o tym, jaka będzie nasza rodzina. Jako animatorzy Ruchu Światło-Życie trwający w KWC chcieliśmy wytrwać w ideałach, które tu poznaliśmy. Dwa miesiące po ślubie weszliśmy do Kręgu Domowego Kościoła, by tam kontynuować formację.



więcej

Pod okiem Skarżyckiej Pani
Kilka listopadowych dni (7-11.11.2008) w Zawierciu - Skarżycach poświęciliśmy Panu, by podczas Oazy Rekolekcyjnej Diakonii Wyzwolenia na nowo formował z nas wspólnotę powołanych do świadczenia o wolności w Jezusie. Posługę kapłańską podczas rekolekcji podjął ks. Robert Grohs, moderator KWC w  diecezji częstochowskiej. O prowadzenie seminariów zadbały Stanisława Orzeł i Katarzyna Klimas.

więcej

Korzenie Krucjaty - Kalendarium KWC
Opracował Hubert Czapla
W ramach Nowenny przed 30-leciem Krucjaty, 13 października 2008 r. zostało uruchomione na stronie internetowej Krucjaty - Kalendarium KWC. Ma ono na celu przedstawić jak toczyła się historia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, począwszy od harcerskiego wychowania młodego Franciszka Blachnickiego do postawy czystości i abstynencji.


więcej

Przyjmować dzieci jak Jezus
bp Tadeusz Bronakowski
O umiejętności budowania właściwej hierarchii w naszym życiu poucza nas Ewangelia (Mk 10, 35-40). Widzimy w niej apostołów, którzy kłócą się o pierwszeństwo pośród swojego grona. Chrystus natychmiast ucina te dyskusje. Zbawiciel wymaga od każdego ucznia umiejętności zrezygnowania z własnych aspiracji. Musimy bardzo uważnie wystrzegać się zagrożeń, które niesie nasz ludzki egocentryzm.

więcej

Nie piję za jego zdrowie

Przedstawiamy pracę Katarzyny z Krakowa i Agnieszki z Warszawy, które współpracując z lokalnymi władzami i podmiotami państwowymi (np. PARPA) zajmują się profilaktyką dotyczącą FAS. Kasia po raz kolejny koordynowała konferencję naukową w Krakowie, natomiast Agnieszka poprowadziła w szkołach na terenie Warszawy zajęcia profilaktyczne.

więcej

Konkret!
Katarzyna Owczarek
Kiedy podczas prelekcji mówię o Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, jej rozwoju i jej potrzebie na dzisiejsze czasy, padają pytania o konkrety. Jednym z takich konkretów chcę się dziś podzielić.
Pewnego dnia zadzwoniła do mnie (rekomendowana przez pracownika PARPA) p. Teresa Szumiłło (psycholog, trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, specjalista diagnostyki neurorozwojowej i neurostymulacji) z pytaniem, czy to prawda, że jestem w takim stowarzyszeniu, którego członkowie nie piją wcale alkoholu. Kiedy potwierdziłam, pani Teresa poprosiła mnie o kontakt z takimi osobami, gdyż w martwym punkcie stanęły bardzo ważne badania nad zespołem FAS (Fetal Alcohol Syndrome - Alkoholowy Zespół Płodowy).


więcej

więcej