Wstep poprzednia strona

Katarzyna Owczarek
Wolność jest wartością, o której marzy wiele osób. Nie spotkałam człowieka, który chciałby dobrowolnie żyć jak niewolnik czy jak człowiek, któremu wolność jest zabierana. Jednak niełatwo być wolnym. Jako chrześcijanie wierzymy, że Chrystus na Krzyżu, dobrowolnie i z miłości oddając swoje życie w dłonie Boga Ojca, był w pełni wolny.

Zachęcamy do lektury naszego pisma poświęconego tematowi wolności. Prezentujemy drogim Czytelnikom wykład Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego – niech jego słowa będą dla nas zachętą do poszukiwania dróg wolności w naszym życiu. Zapraszamy również do lektury fragmentu książki ks. Marka Dziewieckiego, pt. Zagrożeni alkoholem, chronieni miłością. Orędzie, jakie wygłosił Sługa Boży Jan Paweł II na XIV Światowy Dzień Pokoju, pt. Chcesz służyć sprawie pokoju - szanuj wolność może być dobrym punktem wyjścia do pogłębionej refleksji nad wymiarem wolności w życiu każdego człowieka:"Wolność odpowiada głębokiemu i powszechnemu dążeniu współczesnego świata; świadczy o tym między innymi częste używanie terminu"wolność", mimo że nie zawsze w tym samym sensie używają go wierzący i niewierzący, przedstawiciele nauk ścisłych i ekonomiści, ci, którzy żyją w społeczeństwie demokratycznym i ci, którzy podlegają rządom totalitarnym. Każdy temu słowu nadaje inne zabarwienie, a nawet głęboko odmienne znaczenie. Usiłując przeto rozwinąć naszą służbę sprawie pokoju, musimy koniecznie zrozumieć prawdziwą naturę wolności, która stanowi zarazem korzeń i owoc pokoju." Na koniec proponujemy konspekt spotkania, który może być pomocą w naszych comiesięcznych spotkaniach formacyjnych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Czytelników"Eleuterii" na XXX już Pielgrzymkę KWC do Częstochowy. Niech nikogo nie zabraknie!
Eleuteria nr 81, 1/2010


początek strony