Jak ochronić dziecko? poprzednia strona





Niektórzy uważają, że dziecko powinno umieć samo się chronić, że skoro ma normalną rodzinę, to w sytuacji zagrożenia samo sobie poradzi. Jednak w wychowaniu do wolności niezbędny jest udział dorosłego rodzica. Jeśli w bezpiecznych warunkach nauczy on dziecko podejmować decyzje, nauczy je poprawnego języka tak, by nie uczyło się wyrażeń jedynie z podwórka, to będzie chciało z rodzicem rozmawiać, kiedy pojawi się w jego życiu coś niepokojącego. ­Poniżej przedstawiamy artykuł ze strony www.zlydotyk.pl - kampanii, która ma pomóc rodzicom zrozumieć, jak wiele w wychowaniu dziecka od nich zależy.

Jak możesz ochronić swoje dziecko? Pamiętaj, że w większości przypadków ofiary wykorzystywania seksualnego znały wcześniej sprawców. Dlatego bardzo ważne jest, żeby mieć pełne zaufanie do dorosłych, z którymi zostawiasz swoje dziecko. Masz prawo do informacji od kierownictwa żłobka czy przedszkola, w jaki sposób weryfikują opiekunów i jak dbają o bezpieczeństwo podopiecznych.
Zwróć także szczególną uwagę na osoby, które zasypują dziecko prezentami, upominkami, zapraszają na wyjazdy, wakacje czy poszukują okazji do tego, aby być z nim sam na sam. Nie zapomnij o zapobieganiu wykorzystywaniu seksualnemu przez Internet. Za wszystkie czynności, jakie dziecko wykonuje w sieci, odpowiada rodzic. To on powinien kontrolować, jakie treści ogląda dziecko i w jakie aktywności się angażuje. Jest wiele form zabezpieczeń komputera, które mogą pomóc podnieść bezpieczeństwo dziecka korzystającego z Internetu. Są to programy filtrujące, udostępniane w systemach operacyjnych lub w postaci niezależnych programów. Jednak kluczową rolę odgrywa edukacja dziecka na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zagrożeń z niego płynących.
Istotny jest dobry kontakt rodzica z dzieckiem, aby czuło ono wsparcie z jego strony i nie obawiało się rozmawiać na ważne i trudne dla siebie tematy. Znacznie korzystniejszą i bezpieczniejszą sytuacją dla dziecka jest możliwość rozmowy na tematy na przykład związane ze sferą seksualną z rodzicami, niż poszukiwanie odpowiedzi na pytania z tym związane w Internecie.

Bardzo ważnym elementem zapobiegania wykorzystywaniu jest rozmowa z dzieckiem. To od Ciebie (rodzica, opiekuna) dziecko powinno zdobyć wiedzę o swojej seksualności i o intymnych częściach ciała. Taka rozmowa może być trudna, ale odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce nadużyć.
Powiedz swojemu dziecku, że ma prawo odmówić, jeśli inna osoba proponuje mu zrobienie czegoś, czego nie chce. Podkreśl, że gdy nastąpi sytuacja, która wzbudzi jakiekolwiek jego obawy, może (a nawet powinno) natychmiast zwrócić się do Ciebie lub do innej zaufanej osoby dorosłej. Wyjaśnij dziecku, że nie zawsze zachowanie tajemnicy jest czymś koniecznym i dobrym. Na bieżąco rozmawiaj z dzieckiem o seksualności. To nie powinien być temat tabu. Lepiej, żeby ze swoimi pytaniami zwracało się do Ciebie, niż do rówieśników lub szukało informacji w Internecie. Ważne jest, aby od najmłodszych lat budować otwartą i pełną zaufania relację z dzieckiem. Nie należy nigdy lekceważyć jego lęków czy obaw.




Eleuteria nr 83, 3/2010


początek strony