Oaza Rekolekcyjna Diakonii Wyzwolenia archidiecezji częstochowskiej poprzednia strona

Dominik Borkowski




ORDW archidiecezji częstochowskiej odbyła się w Zawierciu-Skarżycach, przy sanktuarium Matki Bożej Skarżyckiej i trwała od 29 grudnia 2010 do 2 stycznia 2011 r.

Termin oazy okazał się szczególny z kilku powodów - była to oktawa Bożego Narodzenia, kiedy przeżywaliśmy przyjście na świat Zbawiciela, który daje nam wolność. 30 grudnia przypadła też druga rocznica powstania Stowarzyszenia Ogród Niepokalanej, które jest w naszej diecezji narzędziem posługi Krucjaty. Tego samego dnia obchodziliśmy także rocznicę wydania adhortacji apostolskiej Christifideles laici Jana Pawła II, czyli o powołaniu i misji świeckich w Kościele i świecie (30.12.1988 r. czyli 20 lat po Soborze Watykańskim II). W takim duchu, odkrywania naszej misji w Kościele i świecie, przeżywaliśmy ten czas.
Rekolekcje były zorganizowane przez diakonię wyzwolenia archidiecezji częstochowskiej i prowadzone przez jej członków oraz panią Stanisławę Orzeł z centralnej diakonii wyzwolenia, która z wielką radością przyjęła zaproszenie, aby móc nam przybliżyć myśl Ojca Franciszka Blachnickiego dotyczącą Krucjaty. Czas ten przeżywaliśmy w dwudziestoosobowej grupie i, co warto zaznaczyć, wśród uczestników można było wyróżnić wszystkie stany, jakie mamy w Kościele. Były z nami rodziny z diecezji częstochowskiej, wrocławskiej, świdnickiej, siostra zakonna, klerycy, narzeczeni oraz kapłan. W odkrywaniu dzieła Krucjaty pomagały nam katechezy, seminaria diakonii wyzwolenia oraz indywidualne rozmowy z prowadzącymi rekolekcje. Wszystkie nasze odkrycia oddawaliśmy Bogu na wspólnej modlitwie. Z każdym dniem co raz bardziej przeżywaliśmy te rekolekcje, pragnęliśmy angażować się w służbę, co uwidacz­niało się szczególnie podczas Eucharystii.

Centralnym punktem było świętowanie uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki. W wigilię tego dnia odprawiliśmy nieszpory, a później zasiedliśmy do kolacji, przy której w rodzinnej atmosferze śpiewaliśmy kolędy. Odbyła się także zabawa w duchu nowej kultury. Po komplecie poszliśmy jednak możliwie szybko spać, ponieważ wcześnie rano wyjeżdżaliśmy na Jasną Górę, aby tam odprawić Eucharystię i pokłonić się Niepokalanej Jutrzence Wolności.
Trzeciego dnia przeżywaliśmy nabożeństwo ewangelizacyjne. Podczas świadectw i modlitwy wstawienniczej doświadczaliśmy mocy Jezusa Uzdrowiciela. Cały ten czas, który przygotował dla nas Bóg, dał nam siły do stawienia czoła nowym zadaniom, które musimy podjąć w naszych diecezjach. Podczas godziny świadectwa wszyscy wyrazili wdzięczność Panu za dar tych rekolekcji.




Eleuteria nr 84, 4/2010


początek strony