Jest takie miejsce dla Ciebie...
poprzednia strona

Justyna Jakubczak
Od Redakcji: Ośrodek Profilaktyczno-Szkoleniowy im. ks. Franciszka Blachnickiego w Katowicach istnieje od 7 listopada 1994 roku. Inspiracją do podejmowania spotkań, warsztatów czy kursów jest dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, założone przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Od momentu powstania przez ośrodek przeszło wiele setek ludzi. Dla wielu jest to miejsce, w którym dokonała się konkretna zmiana w życiu duchowym. Wracają tam z sentymentem i, pomimo trudnych warunków lokalowych, uczestniczą po raz kolejny w warsztatach czy rekolekcjach. Przez lata zmieniały się osoby prowadzące Ośrodek, ale do dziś Krucjata Wyzwolenia Człowieka wyznacza im model podejścia do człowieka. Pani Justyna Jakubczak w kilku słowach opisała funkcjonowanie Ośrodka - dla niewtajemniczonych to prawa ręka kierownika Ośrodka ks. Wojciecha Ignasiaka.

Prowadzący Ośrodek to osoby - kapłan, pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, wolontariusze - dla których bliskie jest wezwanie Jana Pawła II do sprzeciwiania się "wszystkiemu co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa; co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu" (23 X 1978 r., Apel Jana Pawła II Watykan).
Spotykając się z ludźmi podczas rozmów, rekolekcji, warsztatów organizowanych w naszym Ośrodku, ale także na uczelni, w sklepie czy pod blokiem, stale przekonujemy się o aktualności apelu naszego Błogosławionego Papieża. Osoby, które dzielą się z nami historią swojego życia, dotkniętego samotnością, uzależnieniem, smutkiem, bólem czy krzywdą, szukają dróg wyjścia. Dzięki tym osobom odkrywamy, że największym zniewoleniem człowieka nie bywa alkohol, hazard, jedzenie czy seks, depresja, nerwica czy nadmierny aktywizm, ale lęk przed życiem, przed sobą i Bogiem. Odkrywamy, że jesteśmy wezwani do czegoś więcej niż tylko do przeżycia czasu danego nam na ziemi. Te osoby zapraszają nas do wspaniałej rzeczywistości walki o świętą ziemię, którą jest każdy człowiek oraz do zmartwychpowstania.
Pozwalam sobie przytoczyć tutaj niektóre ze świadectw uczestników rekolekcji prowadzonych w naszym Ośrodku, które odbyły się w 2012 roku:

Zrozumiałam, że uzdrowienie nie jest jakąś jedną chwilą i wszystko od tej chwili jest ok, ale Bóg uzdrawia nas po kawałku. Uzdrowienie wymaga ciągłej pracy, dalszego rozwoju i zaangażowania. Dostałam to, co na tę chwilę jest mi potrzebne.

Przeżyłem bliskość, obecność Boga, przeżyłem bardzo miłe relacje, czułe odniesienie do mojej osoby i akceptację, pogodę ducha, radość, dobry humor, poczucie wartości własnej. Odkryłem, że jestem bardzo ważny.

Dostałam odpowiedź na dręczące mnie pytanie: gdzie i kiedy w końcu spotkam Boga? Szukałam uczuć, wewnętrznych uniesień, a tu otrzymałam odpowiedź: najpierw musisz się spotkać ze sobą, by potem spotkać Boga, bo on mieszka w tobie.

Serdecznie zapraszam Czytelników "Eleuterii" do nas, do Katowic. Na sąsiedniej stronie podajemy niektóre nasze propozycje warsztatów, rekolekcji i szkoleń. Zachęcam również do odwiedzenia naszej strony internetowej!
Eleuteria nr 93, 1/2013


początek strony