Z bliźnimi na majówkę
poprzednia strona

Henryk Grymuza
Piknik w Heluszu zawsze zawiera w sobie szczególne sacrum. Uroczystą mszę świętą koncelebrowało - pod przewodnictwem abp Mieczysława Mokrzyckiego - bardzo wielu księży. Wcześniej kapłani przemierzyli, pięknie usytuowane w przyrodniczym entourage, stacje drogi krzyżowej. Modlitwa księdza metropolity abp Józefa Michalika i słowo serdeczne do ks. prałata Andrzeja Surowca oraz wszystkich zgromadzonych, poprzedziły podniosły moment poświęcenia nowych figur, które wzniesiono przy wspomnianej drodze męki Chrystusa. Księża abp J. Michalik i abp M. Mokrzycki poświęcili posągowe figury św. siostry Faustyny, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. Karoliny Kózkówny, św. Maksymiliana Kolbego, bł. Edmunda Bojanowskiego, św. o. Pio, św. brata Alberta oraz bł. Bronisława Markiewicza.

Jest w tym miejscu cząstka Nieba. Jest utrwalona na ołtarzach Kościoła Powszechnego świętość i dobroć szlachetnych kapłanów, sióstr zakonnych i osób świeckich. Dlatego nie bez powodu ks. abp J. Michalik określił Helusz mianem "cząstki parafii Chrystusa Króla". Osiem tysięcy osób zgromadziła niezwykła impreza charytatywna w Heluszu w powiecie jarosławskim, którą - wzorem lat ubiegłych - zorganizował ks. prałat Andrzej Surowiec, we współpracy z organizacjami samorządowymi i "Caritas" archidiecezji przemyskiej.
W sobotę, 28 maja, podziwiano piosenkarzy, muzyków, orkiestrę strażacką, wybitnych tancerzy oraz młodych adeptów tej formy ekspresji, a także judoków i zespoły muzyczne. Wiele przeżyć, które zapewne zachowane zostaną na długo w pamięci, dostarczył koncert śpiewaczy polonijnego zespołu z Gródka Jagiellońskiego (miejsca urodzin Władysława Jagiełły), Hetmańskich Sarmatów z Zamościa, młodych gwiazd piosenki Moniki Czarny i Wiktorii Mach, bardzo sympatycznej orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Pruchnika, pokazy taneczne solistek, zespołów UFO i Mini UFO (MOK Jarosław) oraz występ zespołu prowadzonego przez p. Halinę Mól. Sercami widzów zawładnęli akademiccy mistrzowie tańca - Aleksandra Jurczak i Łukasz Tomczak.
Zainteresowani mogli podziwiać pracę krótkofalowców. Gośćmi honorowymi pikniku "Z bliźnim na majówkę" były osoby niepełnosprawne z kilkudziesięciu ośrodków na Podkarpaciu. Rangę pikniku wzmocniła obecność ks. abp. J. Michalika i ks. abp. M. Mokrzyckiego ze Lwowa. Należy dodać, że takie spotkania, wzmacniające więzi między niepełnosprawnymi, a tymi, którzy rozumieją ich los i niosą radość, są bardzo cenne. Piknik, o którym mowa, jest jedynym na taką skalę na Podkarpaciu oraz jednym z nielicznych w kraju.

Przeżycia artystyczne, emocjonalne i religijne spotkań w Heluszu łączą się zawsze z wybornym poczęstunkiem. Gośćmi imprezy byli także parlamentarzyści, członkowie władz wojewódzkich i samorządowych. Nie sposób nie wspomnieć, że w obsługę tegorocznego pikniku "Z Bliźnim na Majówkę" włączyło się bezinteresownie 350 osób, a także strażacy, lekarze, pielęgniarze, sanitariusze i ludzie reprezentujący inne organizacje i instytucje.
Dla osób niepełnosprawnych i innych gości honorowych przygotowano niespodzianki. Caritas uhonorowała osoby zasłużone działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych w organizacjach i stowarzyszeniach statuetkami Dobrego Pasterza. Jednym słowem Majówka była piękna i wzruszająca.
Eleuteria nr 93, 1/2013


początek strony