Wesele Wesel 2013
poprzednia strona

Beata i Mieczysław Kłopotkowie




Mamy dla Czytelników sensacyjną wiadomość: Wesela bezalkoholowe nie są już u nas w Polsce sensacją. Bo jakże inaczej wytłumaczyć fakt, że na takich uroczystościach nie kłębią się kable mikrofonów żądnych sensacji dziennikarzy ani nie przepychają ekipy telewizyjne? W samej rzeczy Polska to bodaj jedyny europejski kraj, gdzie odbyło się kilkadziesiąt tysięcy wesel bezalkoholowych, do czego niewątpliwie przyczyniła się ewangelizacyjna działalność Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Mamy więc czym się szczycić i za co Panu Bogu dziękować.

Takimi świętami dziękczynienia są doroczne spotkania "Wesela Wesel". Spotkania mają charakter rekolekcyjno-ewangelizacyjny, formacyjny, turystyczno-rekreacyjny i kulturalno-rozrywkowy. Dotychczas odbyły się w Kamesznicy (dwa razy), Zamościu, Częstochowie, Starym Sączu, Rzymie, Krakowie (dwa razy), Białymstoku, Koszęcinie, Ludźmierzu, Warszawie, Olsztynie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Tarnowie, Łomży, Miejscu Piastowym oraz Radomiu. W dniach 4-7 lipca 2013 r. ks. kan. Marian Szymański oraz państwo Violetta i Mirosław Kondek wraz z parafianami zorganizowali w sanktuarium Matki Boskiej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Zaobrzańskim XIX Ogólnopolskie Spotkanie "Wesele Wesel" - spotkanie małżeństw, które miały wesele bezalkoholowe.
Tańce weselne rozpoczęły się już we czwartek wieczorem na wolnym powietrzu, natomiast właściwa zabawa, rozpoczynająca się polonezem, prowadzona przez wodzireja, miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę w eleganckiej sali konferencyjnej Ośrodka Wczasów Rodzinnych. Stoły były zastawione po królewsku - gdy nie ma alkoholu, można sobie na wiele pozwolić. Prócz tańców program obejmował inne punkty rekreacyjno-turystyczne, jak zwiedzanie kompleksu klasztornego w Obrze z muzeum misyjnym, przejażdżki rowerowe, pływanie kajakami, rowerami wodnymi czy kąpiel w jeziorze. Przez cztery dni weselnikom przygrywała młodzieżowa góralska orkiestra dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki, która podbiła także serca mieszkańców Wielenia i okolic oraz pątników. Wraz z pielgrzymami przybywającymi na wielki odpust ku czci Nawiedzenia NMP weselnicy wysłuchali nauk rekolekcyjnych głoszonych m.in. przez ks. bp. A. Dydycza, ks. bp. J. Zawitkowskiego i ks. abp. S. Gądeckiego oraz wykładów ks. prof. J. Hadrysia i prof. A. Urbaniaka.
Czy wesela bezalkoholowe mogą zdominować Polskę? Tak, jeśli tylko wyrwie się ludzi spod wpływu natrętnej alkoholowej propagandy, jak miało to miejsce podczas wieleńskiego odpustu. Gdy po jednej z nauk ks. prałat Władysław Zązel, inicjator Wesela Wesel, zapytał zebranych, kto chciałby mieć wesele bezalkoholowe, tysiące rąk pątników uniosło się do góry. Kultura trzeźwości po prostu pociąga. Do sukcesu Wesela Wesel w Wieleniu przyczyniło się niewątpliwie wsparcie ze strony samorządów gminy Przemęt, miasta Wolsztyna i gminy Włoszakowice oraz miejscowych przedsiębiorców (OWR Turów, EP PUE EnergoBud), a także PARP-y, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Dziękujemy patronom i organizatorom spotkania. Za rok zapraszamy na jubileuszowe XX Wesele Wesel do Kamesznicy w dniach od 31 lipca do 3 sierpnia 2014 r. Szczegółowe informacje pojawią się na stronie internetowej WeseleWesel.pl.

Beata i Mieczysław Kłopotkowie - członkowie Stowarzyszenia Wesele Wesel




Eleuteria nr 94, 2/2013


początek strony