List od Dyrekcji Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
poprzednia strona





Pewnie każdy z nas przypomni sobie z kilku ostatnich lat choć jedno wesele, na którym był gościem. Może zdarzyło się, że pod koniec takich imprez wychodziliśmy trochę zażenowani, że piękny wieczór, który miał być wyjątkowym świętem dla młodej pary, został przyćmiony przez mało przyjemne sytuacje spowodowane przez kogoś, kto zdecydowanie przesadził z piciem alkoholu. Chciałoby się jak najbardziej radośnie świętować ten dzień i taką okazję, ale to, co ma radość zwiększać (jak obiecują reklamy), skutecznie ją czasem niszczy. Ogromnie cieszy fakt, że coraz więcej młodych par ma odwagę przeciwstawić się w takich sytuacjach i urządzić wesele tak, jak oni by tego chcieli - bez alkoholu, za to dokładając wszelkich starań, by ich rodziny mogły się wzajemnie poznać, wspólnie bawić, integrować. Doświadczenie to może być solidnym fundamentem pod przyszłość małżeństwa i dobre relacje z rodziną. Kto choć raz był na weselu bezalkoholowym, bawił się na imprezie prowadzonej przez dobrego wodzireja, na długo zapamięta to wydarzenie i stanie się propagatorem zabawy na trzeźwo. Mit i mocno utrwalony przekaz społeczny, że "bez alkoholu nie ma zabawy", trzeba zmieniać właśnie w ten sposób - organizując wesela, bale, wieczory taneczne bez alkoholu, zapraszając i przekonując tych, którzy mają wątpliwości i wreszcie bawiąc się i dając świadectwo, że tak wspaniałe chwile warto pamiętać i nie należy ich zagłuszać chemicznymi "ulepszaczami". Zabawa na trzeźwo ma zupełnie inny, głębszy wymiar i okazuje się dla wielu ludzi wspaniałym doświadczeniem. To nie tylko wsparcie tych, którzy sami pić nie mogą, walka z przymusem picia, namawianiem, ale też przeżycie radości bardziej świadomie, z otwartością na innych ludzi.
Jako dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z wielką radością obserwuję i od lat wspieram rozwijający się ruch wesel i zabaw bezalkoholowych oraz szkoleń dla wodzirejów takich imprez, widząc w nich ważny element uzupełniający różne działania lokalne realizowane w obszarze rozwiązywania problemów alkoholowych. Oprócz propagowania samej idei wesel bez alkoholu, ważne jest, aby z podobną promocją zabawy na trzeźwo wychodzić jak najszerzej do społeczności lokalnej, przy różnych okazjach, jak np. pikniki czy festyny.
Istotne staje się też organizowanie takich zabaw dla młodzieży, by dawać młodemu pokoleniu pozytywne doświadczenia, że można bawić się na trzeźwo i w ten sposób przeciwstawiać się przekazom reklamowym producentów napojów alkoholowych.

Historia wesel bezalkoholowych ma długą tradycję, bardzo trudno określić dokładnie datę powstania takiego pomysłu w Polsce. Natomiast zwyczaj spotkań dla małżeństw, które w ten sposób przeżywały swoje święto, ma już 20 lat. To czas, gdy kolejne pokolenie będzie mogło podejmować podobną decyzję jak ich rodzice. Wyrażając wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do propagowania tej idei w Polsce, szczególnie ks. Prałatowi Władysławowi Zązelowi z Kamesznicy, różnym duszpasterzom, środowisku Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, obejmuję jednocześnie serdecznymi myślami wszystkie te rodziny, pary młode, które swoim świadectwem, decyzją, dają odwagę innym i włączają się w pozytywny nurt zmiany kultury picia alkoholu w naszym kraju.

Z poważaniem -
Krzysztof Brzózka
Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych




Eleuteria nr 97, 1/2014


początek strony