Krucjata dziełem Niepokalanej poprzednia strona

Danka i Krzysztof Śramscy

"Wy zatem, bracia, powołani zostaliście do wolności. Tylko nie bierzcie tej wolności jako zachęty do hołdowania ciału, wręcz przeciwnie, miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie!" (Ga 5, 13)
                                                            
W dniach 14-17.02.2007 r. w Swarzewie, w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza, odbyły się rekolekcje Krucjata Wyzwolenia Człowieka - jako dzieło Niepokalanej. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Panu Bogu za ten czas, za to, że tak liczne grono osób brało udział w tych ważnych wydarzeniach. Rekolekcje te były prowadzone przez p. Stanisławę Orzeł, p. Katarzynę Owczarek, które posługują w Stanicy nr 1 Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Przemierzając całą Polskę przybyły do nas aż z Krościenka, z Centrum Ruchu Światło Życie.
Było nas 34 osoby dorosłe i 13 dzieci. Na rekolekcje przyjechaliśmy z nadzieją, że pogłębimy naszą wiedzę dotyczącą tak pięknego i wspaniałego dzieła, jakim jest Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Nie zawiedliśmy się. Sposób, w jaki były przeprowadzone wykłady p. Stasi, pozwoliły chyba wszystkim uczestnikom szerzej spojrzeć na to dzieło, które jest dla całego Ruchu wielką wartością i nadzieją. Z wielką radością i miłością p. Stasia opowiadała o ks. Franciszku, jak to z trudem, ale i z wielką nadzieją, zawierzając Niepokalanej Matce Kościoła, tworzył Krucjatę odpowiadając na apel Jana Pawła II z dnia 23 października 1978 r., abyśmy "przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji". Bardzo ciekawe i pouczające były też ćwiczenia warsztatowe o tym, jak mamy się zachować wobec osób dorosłych i młodzieży spożywających alkohol, jakich użyć argumentów, kiedy narzuca się zwłaszcza młodym ludziom demoralizujący i niezdrowy styl życia. Te wszystkie praktyczne spotkania, jak i pełne humoru pogodne wieczory, były przygotowane przez p. Kasię przy współudziale naszej pary muzycznej Basi i Edka Mużów z Jastarni, którzy to wspólnie do łez nas rozbawiali.
Myślimy, że rekolekcje Krucjaty Wyzwolenia Człowieka były pięknym i owocnym zaczynem do dalszej pracy, abyśmy wszyscy stanęli odważnie z ręką wyciągniętą do potrzebujących, abyśmy swoje życie uczynili darem miłości na rzecz drugiego człowieka i nie bali się czynić i bronić dobra. Wszak celem Krucjaty jest wyzwolenie z lęku!

Diakonia KWC diecezji gdańskiej

Eleuteria nr 72, 4/2007

początek strony