Wstańcie, chodźmy!
Ks. Piotr Kulbacki i Katarzyna Owczarek

Jan Paweł II zakończył swe ziemskie pielgrzymowanie. W ostatnich dniach swego ziemskiego życia, w ostatnich dniach swej posługi przemówił do nas najmocniej - bez słów. "Możemy być pewni, że nasz ukochany Papież stoi teraz w oknie domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi. Tak, błogosław nam, Ojcze Święty!" Tymi słowami kard. Joseph Ratzinger żegnał Jana Pawła II w homilii pogrzebowej.

więcej
Drodzy Czytelnicy!
Redakcja

Przejście Jana Pawła II do Domu Ojca stało się wydarzeniem globalnym. Zarówno katolicy, jak i inni chrześcijanie, a także żydzi, muzułmanie, wyznawcy innych religii, niewierzący zatrzymali się w zadumie nad "przesłaniem miłości" wyzwalającym człowieka.
W obecnym numerze "Eleuterii", który był już wcześniej złożony już do druku, zdołaliśmy podzielić się z Wami zaledwie pierwszymi refleksjami. Prosimy o nadsyłanie tekstów i świadectw ukazujących jak doświadczyliśmy w naszym życiu związku Jana Pawła II z Krucjatą Wyzwolenia Człowieka.

więcej
Wielki Sługa
Agnieszka Borowicz

Krucjata Wyzwolenia Człowieka to droga odkrywania i realizowania wolności najpierw własnej, a potem dopiero wolności drugiego człowieka. Choć podpisujemy deklarację Krucjaty w poczuciu odpowiedzialności za znaną lub nieznaną nam osobę, uwikłaną w różnorodne zniewolenia lub w trosce o szeroko pojęte dobro narodu, to u podłoża tego posunięcia musi tkwić nasza własna decyzja podjęta dobrowolnie, a zatem w poczuciu własnej wolności.

więcej
Jestem ojcem - mądre rodzicielstwo
Krzysztof Wojcieszek
Szanowni Państwo, jesteśmy rodzicami i wszystkim nam zależy na dobru naszych dzieci1. Jednak w obecnych czasach dorośli czują się zagubieni, a wychowanie staje się niemałym wyzwaniem. Bezradność rodziców objawia się w szczególności wobec zagrożeń, na które narażeni są młodzi ludzie. Wielu zatem - Państwo na pewno też - zadaje sobie pytanie, co zrobić, aby mieć dobry kontakt ze swoim dzieckiem, żeby uchronić je od niebezpieczeństw, a jednocześnie nie ograniczać go i pozwolić na własny rozwój. Jako praktyk i teoretyk chcę się podzielić z Państwem pewnymi uwagami, które mogą pomóc w odpowiedzi na postawione pytania.
więcej
Sprawdzianem naszej wierności było wesele!
Alina i Radek Brzózkowie z Lublina

Alina: Jako oazowicze i członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, a także szczęśliwi małżonkowie, chcielibyśmy podzielić się naszym doświadczeniem. Należy zacząć od tego, że oboje wychowywaliśmy się w rodzinach, w których nie było problemu alkoholowego.
Radek: W moim rodzinnym domu od wielu lat nie podaje się i nie pije alkoholu.
Alina: Ja natomiast spotykałam się w domu z kulturalnym spożywaniem alkoholu. Doświadczenia te sprawiły, że wychowałam się w niemalże bezproblemowych warunkach. Obserwowałam taki model życia, w którym alkohol jest na swoim miejscu, to znaczy - jest jednym z elementów przeżywania świątecznego czasu, ale elementem wcale nie najważniejszym.

więcej
Nasz Pan jest potężny w mocy swej!
Marta Gać,
Joanna Mózgowiec

W dniach 14-16 lutego 2005 r., w Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim, odbyły się Rekolekcje Ewangelizacyjne Wyzwolenia dla młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich. Poprowadził je ks. Artur Dyjak, moderator Diakonii Wyzwolenia diecezji sandomierskiej, a pomagał mu zespół ewangelizacyjny złożony z animatorów posługujących w różnych rejonach kraju: w diakonii częstochowskiej, bielsko-żywieckiej, sandomierskiej, łódzkiej, krakowskiej i białostockiej. Organizacją i przygotowaniem rekolekcji zajmował się ks. Adam Stachowicz wraz z miejscową wspólnotą oazową.

więcej
Człowiek  jest wolny, gdy żyje miłością!
Marta Gać

Ponieważ ORDW przygotowuje między innymi do podjęcia rekolekcji Ewangelii Wyzwolenia w parafiach, postanowiliśmy odpowiedzieć na to wezwanie i rozpocząć przygotowanie do przeprowadzenia takich rekolekcji w Krakowie-Bieńczycach w Wielkim Poście 2006 roku.

więcej
Zanim wybierzesz, czyli jak korzystać z wolności
ks. Ryszard Andrukiewicz (Nowe Kawkowo)
"Prawidłowe rozumienie wolności i zasady korzystania z niej" to temat rekolekcji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka prowadzonych przez ks. Ryszarda Andrukiewicza. Odbyły się one w dniach 10-12 marca Roku Wielkiego Jubileuszu w ośrodku rekolekcyjnym Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Warmińskiej w Nowym Kawkowie. Uczestnicy wysłuchali między innymi prelekcji na temat ludzkiej seksualności, wygłoszonej przez Mariolę i Piotra Wołochowiczów z Warszawy, autorów książek: "Zanim wybierzesz" - znanego jako podręcznik dla szkół średnich do lekcji wychowania do życia w rodzinie - oraz "Seks po chrześcijańsku" - książki skierowanej do małżeństw chrześcijańskich, ukazującej ten problem w świetle Objawienia Bożego.
W drugiej części spotkania, zgromadzeni na rekolekcjach małżonkowie omawiali z panią Mariolą różne aspekty współżycia małżeńskiego, zaś młodzież, prowadzona przez pana Piotra, pogłębiała problemy przegotowania do małżeństwa. Żywe świadectwo wiary i miłości małżeńskiej gości z Warszawy pomogło uczestnikom rekolekcji w pogłębieniu rozumienia poruszanych problemów oraz w znalezieniu ich biblijnego uzasadnienia. Innym zagadnieniem omawianym w ramach rekolekcji, był koalkoholizm, którego niszczących skutków często się nie zauważa. Natomiast homilie przybliżyły uczestnikom radosny, bo prowadzący ku wolności, wymiar pokuty wielkopostnej.