Od redakcji

Rozpoczął się rok 2000 - Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa. Ten czas na przełomie tysiącleci zachęca nas, abyśmy spojrzeniem wiary ogarniali coraz to szersze horyzonty, a szczególnie, byśmy dostrzegli, jak bardzo program Wielkiego Jubileuszu jest po prostu programem Wyzwolenia Człowieka.

więcej
Witamy na Słowacji
Jerzy Papiernik

Lewocza - urokliwe słowackie miasteczko u podnóża Marianskiej Hory, głównego celu maryjnych pielgrzymek Słowaków - doznało w dniach 4 i 5 grudnia 1999 roku szczególnej łaski, wyproszonej, jak ufamy, przez Niepokalaną, Matkę Kościoła. W tych dniach bowiem dokonała się tam oficjalna inauguracja działalności Krucjaty Wyzwolenia Człowieka na Słowacji.

więcej
Ryba
ks. Franciszek Blachnicki

Cykl "Nasz znak" stanowi przedruk tekstów z "Niepokalana Zwycięża", opracowanych przez ks. Franciszka Blachnickiego. Zauważmy, że herb Krucjaty Wyzwolenia Człowieka zawiera podobne elementy do herbu Krucjaty Wstrzemięźliwości.

Symbolika ryby w herbie Krucjaty ma znaczenie potrójne:
- postawa oporu, sprzeciwu i walki, postawa wyrażona w haśle "przeciw prądowi";
- źródło siły, potrzebnej do płynięcia przeciw prądowi;
- symbol abstynencji, czyli postu.

Przysłowie mówi: "Z prądem i zdechła ryba popłynie, przeciw prądowi tylko żywa i silna".

więcej
Zasady wychowania w abstynencji
ks. Mirosław Dziewiecki

Na czym polega dojrzałość?
Wychowanie w trzeźwości to nie problem alkoholu, lecz człowieka.
Odkryć świat dobra i piękna i zafascynować się nim.
Budowanie więzi miłości i zaufania.

więcej
Czy KWC obowiązuje za granicą?
Stanisława Orzeł

Odpowiedź na to często stawiane pytanie jest bardzo prosta, pod warunkiem, że całkowitą abstynencję w Krucjacie rozumiemy jako post, wyrzeczenie się, rezygnację z czegoś, co nie jest złe i zakazane, z motywu miłości do słabych braci, do Ojczyzny, która jest w potrzebie. Tej miłości uczy nas Jezus Chrystus, który oddał swoje życie na krzyżu, ponieważ "do końca nas umiłował".

więcej
Sylwester Wielkiego Jubileuszu
Świadectwa i relacje

Katarzyna Owczarek

[...] wynajęliśmy salę w Wielogłowach koło Nowego Sącza.
Co to znaczy być świadkiem miłości Bożej? [...]
Pragnę poinformować o sylwestrowej zabawie bezalkoholowej w naszej parafii w Starej Wsi. [...]
Nadejście Roku Milenijnego, roku łask i radości, członkowie Kręgów Domowego Kościoła diecezji płockiej świętowali w Rypinie [...]

więcej
Ksiądz w Krucjacie
ks. Piotr

Tekst zamieszczony poniżej jest odpowiedzią na list jednego z kapłanów do Centrali Krucjaty z informacją, że przestał zachowywać zobowiązania Krucjaty...

więcej
Rok łaski
Dorota Seweryn

Z radością i wdzięcznością rozpoczęliśmy świętowanie Wielkiego Jubileuszu 2000. Cieszymy się, że mamy tak łatwy dostęp do źródła łask i miłosierdzia Bożego, jakim jest Odpust Jubileuszowy. Kościół Święty pomyślał o wszystkich swoich dzieciach i ustanowił takie warunki zyskania Odpustu, aby każdy mógł skorzystać z tego skarbca Kościoła, na który w dużej mierze składają się cierpienia ludzi chorych, biednych, niedołężnych czy prześladowanych dla wiary.

więcej
Świadectwa kleryków

Warto inwestować w KWC...

Trzeba nam być posłańcami miłości...

więcej
Tego jeszcze w Świdnicy nie było
ks. Marek Zołoteńki

Świdnica, drugie po Wrocławiu co do wielkości miasto na Dolnym Śląsku, organizuje corocznie imprezę regionalną pod nazwą "Dni Świdnicy". Niepokoił mnie podczas tych dni fakt ogólnej dostępności alkoholu, pijaństwo dorosłych, młodzieży, a nawet dzieci, tak, że dni te stawały się "świętem Bachusa"...

więcej
Informacje różne

Warsztaty dla księży.

Rekolekcje w Pelplinie.

więcej
Kopia Górka miejscem pielgrzymowania jubileuszowego

Dlatego z wdzięcznością przyjmujemy przywilej, jakim na mocy rozporządzenia Stolicy Apostolskiej została przez Biskupa Tarnowskiego obdarzona kaplica Chrystusa Sługi na Kopiej Górce. Jest ona miejscem pielgrzymowania w Roku Świętym i zyskiwania odpustu jubileuszowego.

więcej