Drodzy Czytelnicy!
ks. Piotr Kulbacki
wraz z Redakcją

Największą radość budzi w nas wdzięczność, którą wyrażacie w swoich listach, wdzięczność za możliwość kontaktu poprzez "Eleuterię", za świadectwa zamieszczane w niej, za artykuły, które pomagają się rozwijać członkom Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

więcej
Konsekracja Kościoła-Wotum
ks. Piotr Kulbacki

25 września 2001 r. Metropolita Górnośląski Arcybiskup Damian Zimoń dokonał konsekracji świątyni pw. Matki Kościoła, Niepokalanej Jutrzenki Wolności. Wydarzenie to zgromadziło zarówno mieszkańców parafii św. Michała Archanioła w Katowicach, jak i liczne delegacje kapłanów i świeckich członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka z kraju i zagranicy.

więcej
Znak Kościoła-Wotum
Stanisława Orzeł

Słowo "wotum" jednoznacznie kojarzy mi się z wotami, w formie złotych lub srebrnych serc, które przynoszą ludzie do świętych miejsc, do cudownych wizerunków, i proszą, aby były umieszczone w widocznym miejscu jako znak ich dziękczynienia za doznany cud, za szczególną łaskę, o którą w tym miejscu prosili Boga...

więcej
Przywrócić nadzieję w rodzinie (część II)
Krzysztof Wojcieszek
Dziedzictwo rodzinne.
Jak przywracać nadzieję?
Pionowy wymiar nadziei.
więcej
Refleksje po XXI Pielgrzymce do Niepokalanowa
Stanisława Orzeł

Krucjata Wyzwolenia Człowieka zrodziła się z miłości i miłosierdzia do człowieka. Jej podstawowym, a zarazem najtrudniejszym zadaniem jest kontemplowanie oblicza Chrystusowego, tego oblicza w człowieku sponiewieranym przez alkohol czy inne uzależnienie np. od życia w zakłamaniu.

więcej
Z życia Diakonii Wyzwolenia w kraju

Podczas spotkania w Niepokalanowie odpowiedzialni za Diakonię Wyzwolenia podzielili się następującymi świadectwami o działalności Krucjaty w swoich diecezjach...

Archidiecezja Warszawska
Diecezja Kaliska
Centralna Diakonia Życia
Bełchatów - archidiecezja łódzka
Lubraniec - diecezja włocławska
Wrocław
Archidiecezja przemyska

więcej
Krucjata Wyzwolenia Człowieka wobec problemów młodego pokolenia
ks. Piotr Kulbacki

Od kilku lat Krucjata Wyzwolenia Człowieka organizuje specjalistyczne sympozja, które maja na celu refleksję nad zagadnieniami będącymi zadaniem pracy Krucjaty. Czytelnicy "Eleuterii" mogli już zapoznać się ze sprawozdaniami z poprzednich sympozjów. Odbyły się one w Niepokalanowie w roku 1999 ("Ewangelizacja - Profilaktyka - Pomaganie") oraz w Krościenku w roku 2000 ("Od Krucjaty Wstrzemięźliwości do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka"). W sobotę, 20 października 2001 roku odbyło się w Katowicach specjalistyczne III Sympozjum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, które podjęło temat "Krucjata Wyzwolenia Człowieka wobec problemów młodego pokolenia".

więcej
Pragnę znowu być normalna Ja, Izabela, podpisałam deklarację KWC na moich pierwszych rekolekcjach 0° w 1984 roku. W 1986 r. podpisałam deklarację członkowską. Obecnie jestem studentką. W maju bieżącego roku byłam wraz z narzeczonym na weselu u przyjaciółki i po raz pierwszy miałam alkohol w ustach. Przez okres wakacji czasem wypiłam pół piwa albo jakiegoś drinka u znajomych. W naszej parafii Kościół jest otwarty cały dzień. Poszłam pewnego popołudnia, aby się pomodlić i przy ogłoszeniach leżały zgłoszenia do KWC - bez wahania wzięłam dwa. Jedno dla mojego narzeczonego, a jedno dla mnie. Gdy usłyszał, że chcę znowu podpisać deklarację, był zdziwiony. A przecież zawsze chcieliśmy zrobić też bezalkoholowe wesele. Wiem, że teraz moja przynależność do Krucjaty jest pełniejsza, to większe wyrzeczenie. Sięgnięcie na weselu po alkohol to była zwykła ciekawość. Teraz wstyd mi przed samą sobą, bo normalność - to nie to, że pijemy w towarzystwie. Teraz pragnę być znowu normalną, mieć takie wyrzeczenia: podejmować ofiarę i cieszyć się z tego. Wstydziłam się komukolwiek powiedzieć, że tykałam alkohol. To wcale nie jest do szczęścia i do bycia prawdziwie normalnym potrzebne.

Cały czas Krucjata była ofiarą za tatę, który kiedyś dużo pił. Teraz jest dobrze. Ma prawo jazdy, często siedzi za kółkiem. Nie pamiętam, ile lat temu upił się. I za to Chwała Panu. Nadal chcę tej samej intencji, ale także za mojego przyszłego teścia. Jego nałóg to tytoń i alkohol. To powoduję, że ma klapki na oczach. Pragnę znowu być w KWC, bo czuję się taka pusta. Wiem, że i Jezus pragnie tego dla mnie. Mam też nadzieję, ze Tomek też ponownie podejmie Krucjatę. Szczęść Boże.

Iza


80 pytań w 80 rocznicę
Jerzy Papiernik

24 marca minęła 80 rocznica urodzin Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Rejonowa Diakonia Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie w Tomaszowie Mazowieckim postanowiła upamiętnić tę rocznicę ogłaszając konkurs "80 pytań w 80 rocznicę urodzin twórcy Ruchu Światło-Życie i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka", aby w ten sposób zmobilizować uczestników Ruchu do bliższego poznania zarówno osoby, jak i dzieła tego nadzwyczajnego Świadka Chrystusa.

więcej
Rzeszowska Pielgrzymka KWC
Magdalena Mielecka, Rzeszów

Już od wielu lat, l maja do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu kierują swoje kroki grupy pielgrzymów z rzeszowskich parafii: MB Saletyńskiej, Św. Rodziny, św. Judy Tadeusza oraz z parafii w Boguchwale, aby prosić Maryję o wolność i trzeźwość dla siebie, dla swoich bliskich i przyjaciół, a także dla Ojczyzny.

więcej

W związanej z OO. Dominikanami "Inicjatywie Wydawniczej Jerozolima - W Drodze" ukazało się z nową szatą graficzną drugie wydanie książki ks. Franciszka Blachnickiego "Wolni i wyzwalający". Zawiera ona ważne teksty dotyczące Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Pytajcie w księgarniach katolickich.