"Trwajcie mocni w wierze, nadziei i miłości"
ks. Piotr Kulbacki z Diakonią

W czasie oddawania do druku niniejszego numeru "Eleuterii", Polska żyje radością pielgrzymki Benedykta XVI śladami Jana Pawła II. W to pielgrzymowanie włączyliśmy naszą tegoroczną XXVI Pielgrzymkę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Moc słowa Ojca Świętego poruszyła nasze serca - Europa z nadzieją patrzy na Polskę. Na zakończenie Mszy św. na Błoniach papież wezwał nas, abyśmy "trwali mocni w wierze, nadziei i miłości". Jako uczestnicy Krucjaty uczyniliśmy ten apel tematem I Konferencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Wezwanie Benedykta XVI będzie przedmiotem naszej refleksji - wiara w Chrystusa, który wyzwala nas od wszystkiego, co uwłacza ludzkiej godności, nadzieja na zwycięstwo, miłość jako podstawowy oręż Krucjaty.

I Konferencja Krucjaty Wyzwolenia Człowieka
"Trwajcie mocni w wierze, nadziei i miłosci"

Niepokalanów, 8-10 września 2006 r.


więcej

Dobra Nowina
ks. Franciszek Blachnicki

Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane: Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana. Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. Począł więc mówić do nich: Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli. (Łk 4, 16-21)


więcej

Powiedzieć Bogu TAK!
ks. Piotr Kulbacki

Homilia wygłoszona podczas Mszy św. w kościele pw. św. Maksymiliana w czasie Oświęcimskiej Drogi Krzyżowej (25 marca 2006)więcej

Krucjata w Nowym Świecie
Krystyna Sołtys
13 lutego 2006 r. minęło 6 lat istnienia i działalności Krucjaty w Chicago. Podczas Mszy św. dziękowaliśmy Bogu za dzieło Krucjaty w Kościele i za dar wspólnoty w naszej parafii.

więcej

Wskazywać ratunek
Bożena

Mieszkam na przedmieściu Chicago. Jestem matką samotnie wychowującą dwójkę dzieci (syn 22 lata, córka 12 lat). Tylko dzięki ufności, jaką pokładam w Bogu i mojej wierze, mogłam pokonać trudności związane z wychowaniem dzieci.
Pięć lat temu wybrałam się pierwszy raz w moim życiu na pieszą pielgrzymkę do obrazu Matki Najświętszej. Pamiętam, że miałam wtedy w sercu ciężar całego życia. W sposób szczególny myślałam o synu, który był pogrążony w nałogach i uwikłany we wszelkie wynikające z nich konsekwencje.więcej

Z głębokości...
Staszek

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Mam na imię Staszek. Skończyłem 40 lat. Chcę opowiedzieć krótką historię mojego życia. Dzieciństwo miałem szczęśliwe. Rodzice wychowali mnie po katolicku. Byłem ministrantem, chodziłem na każdą mszę św. W szkole byłem dobrym uczniem. Od 7 klasy zacząłem mieszkać u siostry ze względu na to, że nie musiałem dojeżdżać autobusem do szkoły zbiorczej oddalonej 6 km od domu rodzinnego. Całe dnie byłem pozostawiony sam sobie. Siostra wracała późno w nocy z pracy, więc miałem mieszkanie tylko dla siebie. Wiadomo, co się z tym wiązało w tak młodym wieku. Starsi koledzy, koleżanki, papierosy, karty...więcej

Kanada pachnąca Krucjatą
Danuta i Krzysztof Wójcikowie

W dniach 18-20 listopada 2005 roku w Melrose koło London, w ośrodku rekolekcyjnym księży Michalitów, odbyły się pierwsze na terenie Kanady rekolekcje Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Myślą przewodnią była książka ks. Franciszka Blachnickiego "Wolni i Wyzwalający". Rekolekcje poprowadził ks. Robert Szelągowski z diecezji warszawsko-praskiej, który przyleciał do Kanady na nasze zaproszenie.więcej

Co mogą robić rówieśnicy?
Katarzyna Owczarek


Seminarium szkoleniowe, które odbyło się w dniach 14-16 IX 2005 r. na temat "Co mogą robić rówieśnicy? Rola liderów młodzieżowych w profilaktyce szkolnej i środowiskowej", zorganizowanym w Warszawie przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

więcej

Krucjata Wyzwolenia Człowieka na Podlasiu
Katarzyna Owczarek
W dniach 27-29 stycznia 2006 r., w Gręzówce, prowadziłam warsztaty Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Zaproszenie do Stanicy nr 1 skierowało małżeństwo z Domowego Kościoła diecezji siedleckiej wraz z moderatorem. W rozmowach poprzedzających warsztaty ustaliliśmy, że tematem, który chcemy podkreślić, jest rola Niepokalanej w dziele Krujcaty. Dzięki bardzo aktywnej pracy wszystkich uczestników udało się nakreślić plan działania Diakonii Wyzwolenia na terenie diecezji. Po kilku tygodniach otrzymałam list od członka diakonii z diecezji siedleckiej, Bogdana Wójcika:
"Chcemy podzielić się osiągnięciami w naszej diakoni. Dotarliśmy do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Prezydent Łukowa pozwolił nam uczestniczyć w jej spotkaniach. Nagraliśmy również godzinną audycję w Katolickim Radiu Podlasie na temat Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Raz w miesiącu będzie prowadzony Różaniec w intencji Krucjaty. W ubiegły piątek prowadziliśmy w naszej parafii Drogę Krzyżową z rozważaniami Krucjaty. Dziś zaczyna się triduum przed przyjęciem duchowej adopcji. Szczęść Boże."


więcej


Niezwykła noc
Agnieszka i Iwonka Pająk
Bezalkoholowe bale sylwestrowe organizowane w diecezji sosnowieckiej odbywają się od 1999 roku. Nie bez znaczenia było to, że rozpoczynał się wtedy rok jubileuszowy...

więcej


Pytania do Krucjaty Droga Diakonio Krucjaty Wyzwolenia Człowieka! Pewnie jesteście bardzo zajęci, więc postaram się pisać jak najkrócej. Mam do Was pytanie. Otóż, podpisując krucjatę członkowską (kandydacką zresztą też), należy mieć intencję, w jakiej się ją podejmuje. Nie tak dawno temu dowiedziałam się, że ludzie, za których podpisałam moją Krucjatę, postanowili się wyzwolić i porzucić zniewolenie od alkoholu i nikotyny. I co teraz? Co mam robić? Znaleźć nową intencję, czy modlić się o ich wytrwanie w swym postanowieniu?
Rybka :)

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Przesyłam Wam deklarację mojego małżonka, który zobowiązał się nie pić alkoholu przez okres jednego roku. Za to Bogu niech będą dzięki!
Mam takie pytanie: Czy kandydat, który co roku podpisuje deklarację Krucjaty, jest też zobowiązany nie wydawać pieniędzy na alkohol i nie częstować innych, tak jak pełny członek Krucjaty?
Małgorzata


więcej